Laos’lu göçmenler ‘sel felaketi’ni protesto ettiTayland’da barajın çökmesi sonucu en az 34 kişi hayatını kaybetmiş, 130’dan fazla kişi ise kaybolmuş, 7 bin kişi yerlerini terk etmek zorunda kalmıştı


YAŞANACAK DÜNYA

Tayland’da göçmen emekçiler, Güneydoğu Asya ülkesi Laos’ta inşaat halindeki bir hidroelektrik santralın çökmesiyle oluşan “sel felaketi”ni protesto etti.

Dün (Cumartesi) Bangkok’taki Laos Büyükelçiliği önünde yoplanan Laos’lu göçmen emekçiler, 23 Temmuz’da yaşanan felaketten etkilenen binlerce köylüye tazminat ödenmesini talep ettiler.

Protestocular ayrıca, Laos hükümetine iletilmek üzere Büyükelçilik yetkililerine bir dilekçe vererek “Attapeu valisi Leth Xaiyaphone’in ve diğer sorumluların istifa etmesini, tüm baraj inşaatlarının durdurulmasını” istediler.

23 Temmuz’da Laos’un güneyinde Attapeu iline bağlı San Sai ilçesindeki Xepian-Xe Nam Noy adlı hidroelektrik santralında “aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen çökme sonucu” yaşanan sel felaketinde bölgede yaşayan köylüler etkilenmiş ve en az 34 kişi hayatını kaybetmişti. 130’dan fazla kişi ise kaybolmuş, yaklaşık 7 bin kişi yerlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Çöken baraj, Güney Koreli ve Taylandlı İnşaat ve mühendislik firmalarının ortaklığında yürütülen 1 milyar dolarlık, 1.880 gigawatt’lık bir hidroelektrik projenin parçasıydı.

İnşaat halindeki santralın 2019 yılında tamamlanması ve üretiminin yüzde 90’ını Tayland’a ihraç etmesi planlanıyordu.

Laos’ta Mekong Nehri ve kolları üzerinde inşa edilmesi planlanan 140 barajın yaklaşık yüzde 30’u tamamlanmış durumda.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.