Bayburt Group 700 işçinin işine neden son verdi?Bayburt Group, İBB’nin Ataköy-İkitelli metro hattında çalışan 700’e yakın işçiyi paralarını ödemeden işten çıkardı.


Hacı Bişgin

Bayburt Group’un İBB’nin Ataköy-İkitelli metro hattında çalışan 700’e yakın işçiyi paralarını ödemeden işten çıkarmasının ardından İnşaat Yapı İşleri Sendikası ile şirket arasında görüşmeler yapıldı. İnşaat Yapı İşleri Sendikası Üyesi Ali Öztutan, “Firmanın genel yetkililieri, bizlere devletten alacaklarını alamadıklarını belirttiler. Bundan dolayı işçilere bir ödeme yapmayacaklarını söylediler” dedi.

‘ZATEN BİR GERİLEME VARDI’

İşçiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Ataköy-İkitelli metro hattında Bayburt Group firmasına bağlı olarak çalışırken işlerine son verildiğini öğrendiler. Çoğu işçi maaşlarını bile alamazken yine birçoğu da tazminatlarından ve haklarından mahrum bırakıldı. Öztutan şunları söyledi: “İşçi arkadaşlarımız da henüz alacaklarının olduğunu, tazminatlarının olduğunu söylüyor. 700’e yakın işçi arkadaşımız parça parça işten çıkartıldı. Zaten inşaatta çalışan arkadaşlarımızın yemek, barınma koşullarında ve yevmiyelerinde ciddi bir gerileme vardı. Kriz derinleştikçe işçiye bir minibüs parası bile vermedikleri oldu.”

‘BAŞKA DUYUMLAR DA ALIYORUZ…’

Firmanın devletten alacaklarını tahsis edemedikleri için böyle bir yola girdiklerini vurgulayan ve hukuki süreci başlatıklarını belirten Öztutan, “Burada kurban hep işçi oluyor” diyerek şöyle devam etti: “Türkiye’deki düzen patronların çıkarlarını koruyan bir düzen. Bugün kriz olduğunda fatura işçiye kesiliyor. Böylece ekonomik krizi atlatmaya çalışıyorlar. Sermaye düzeninin olduğu her yerde durum böyle. İşten çıkartmalar sadece Bayburt Group’ta olmuyor. Birçok yerden işçi arkadaşlarımızın işlerine son verildiğine dair duyumlar alıyoruz.”

Gazete Duvar

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti