SGK 143 ilacın geri ödemesini durdurduKrizin gürültüsü büyüyor. Zam sağanağı devam ederken, SGK da 143 ilacın geri ödemesini durdurdu


Krizin ayak sesleri emekçilerin gündelik hayatlarının içinde daha baskın biçimde yankılanıyor. Elektrikten doğal gaza, akaryakıttan temel tüketim maddelerine kadar aklımıza gelebilecek her şeye zam üstüne zam yağıyor.

Ekonominin yapısal krizi siyasi kapışmalar ve derinleşen krizlerle birleşerek içinden çıkılmaz bir hal almaya doğru evriliyor. Döviz kurlarındaki yükseliş oradan buradan ve belli ki hayli yüksek faturalar karşılığında bulunan sıcak para takviyeleriyle şimdilik (daha doğrusu bugünlük!) sabitlenmiş görünüyor. Bunun ceremesinin emekçilere daha ağır faturalarla döneceği de açık. Nitekim ABD’yle yaşanan ve arka planda kim bilir hangi dosyaların, hangi pazarlıkların döndüğü hırlaşmanın vergi arttırma yarışına, boykot çağrısı gibi atışmalara dönüşmesinin ilk sonuçlarından biri de “yerli ve milli ilaç üretelim” diye buyuran Sağlık Bakanlığı cephesinden geldi.

“Yerli ve milli” ilaç firmaları bakanlığın buyurduğu ilaçları üretemeyince (nitekim onların üretimi de ithalattan geçiyor!) SGK 143 ilaç hakkında geri ödemeyi durdurma kararı aldı. Bu ilaçlar arasında prostat, diyabet, antibiyotik, sinir sistemi ilaçları da var.

Krizi yeni bir “milli şahlanışın” fırsatına ve kendi iktidarını pekiştirmenin aracına dönüştürmeye çalışan, işçi ve emekçileri bu sarhoşluğun peşine koşan rejim ve dümeninde oturanlar politikalarıyla saplandıkları çıkmazın faturasını her zaman olduğu gibi emekçilere çıkarıyor, çıkarmaya da devam edecek!

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.