Antep’de 10 günde bin işçi atıldıGaziantep’de son dönemde tekstil ve gıda sektörü olmak üzere işten çıkartmaların sayısı bini aştı. Bayram sonrası sayının artacağı iddiaları işçileri kaygılandırıyor.


Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler sonrasında Gaziantep’de işsizlik oranlarında artış gözlemlendi. Gaziantep’in en büyük fabrikalarından olan Şireci, Gürteks, Sanko, Merinos, Meltem Tekstil gibi işletmelerde son on günde binin üzerinde işçinin işten çıkarıldığı söyleniyor. İşten çıkarmaların ‘gönüllü çıkış’ adı altında yapıldığı ve işçilerin tazminatlarının yarısı ödenerek işten çıkarıldığı belirtiliyor.

Ağırlıklı olarak tekstil ve gıda iş kolunun bulunduğu 150 bine yakın işçinin çalıştığı organize sanayi bölgelerinde, işçi çıkartmaların bayram tatili sonrası artacağı konuşuluyor. Bu söylenti, işten çıkartmaların yoğunlaştığı iş yerlerinde ücretsiz izinlerin de artmasıyla çalışanların kaygılarını arttırıyor.

KURSİYER İŞÇİ

Gaziantep’te fabrikalarda yaygınlaşan ‘kursiyer işçi uygulaması’ ile işçiler kursiyer statüsüne sahip oluyor ve 6 ay boyunca ücretini İŞKUR’un İşsizlik Fonu’ndan alıyor. ‘Kursiyer’ olarak çalışan işçilerin sigorta primleri de yatırılmıyor. Sadece işle ilgili sağlık sorunları yaşandığında sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

Evrensel

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”