Kara para aklanır, patronlara keyfi muafiyetler sunulur…Bu rejim kara parayı vergisiz-sorgusuz-sualsiz aklar, bazı patronları kendi koyduğu yasalardan muaf tutarak alenen korur! Emekçileriyse dolaysız-dolaylı vergi dağları altında ezer


Sıcak para dilenen AKP, işçi ve emekçilerin canına okuyacak vergi yükümlülükleri getirir ve bunları önümüzdeki dönemde daha da arttırmaya hazırlanırken kara para aklayıcılığını bir kez daha yineledi. 24 Haziran seçimleri öncesinde bir torba yasayla geçirilen “Varlık barışı” denilen bu aklayıcılığı, şimdi de çapını büyüterek pekiştirdi.

“Varlık barışı” olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda sorgusuz-sulasiz-vergisiz getirmeleri anlamına gelen kara para aklayıcılığına bu sefer de yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacağı eklendi.

Bunun anlamı şudur: Mesela bir şirket kendisine yakın birinin ya da belirli bir para karşılığında bir kara para baronunun yurt dışındaki parasını kendi şirketine ait bir paraymış gibi getirebilecek ve bu işlemde de yurtdışındaki kişinin bu şirketle gerçekten ilişkili olup olmadığı araştırılmayacağı gibi herhangi bir vergi de alınmayacak.

Kara paranın aklanması için alan bu kadar genişletilirken yandaş patronlar başta olmak üzere genel olarak patronlar dünyasına da iyilik üzerine iyilikler yapılmaya devam ediliyor! Demirören’e yapılan son iyilik gibi…

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), önceki gün aldığı kararla Demirören Medya’nın, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ ile ilgili pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğüne muafiyet getirdi. Bu kararla Demirören Grubu’na 264 milyon 76 bin 800 lira avantaj sağlandı.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun aleni ihlali olan bu karar akraba-eş dost şirketi gibi yönetilen devletin nasıl bir keyfilikle hareket ettiğinin, nasıl bir kayırmacılık içinde olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Burjuvazi cephesinden bunlar olup biterken emekçiler cephesinde olup bitenleri çarşı pazardan biliyoruz. Bundan sonra olacakları da öngörmek zor değil. Tüm bu hibeler, vergi kayırmaları, aklamaların yanında bize yüklenen dolaylı ve dolaysız vergi dağları yükselecek! Tüm açıklamalar, alınan tüm kararlar bunu açıkça gösteriyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir