Erdoğan bayrağın yanına ezanı da kattıTayyip Erdoğan Kurban Bayramı mesajında ekonomik krizle ilgili konuşan herkesi bayrağa ve ezana ihanet etmekle itham edip, hedefe çaktı


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yayınladığı bayram mesajında da ekonomik krizin faturasını yükleyecekleri işçi ve emekçilere seslenerek “milli mücadele” yani “fedakarlık” çağrısında bulundu, krize dönük eleştiri yapanlarıysa önceki söylemlerinden bir adım daha ileri giderek, “Ekonomimize yönelik saldırı doğrudan ezanımıza ve bayrağımızadır” sözleriyle hedefe çaktı.

Ekonomik krizi ABD’yle dönen “rahip pazarlığına” indirgeyen ve tüm olup bitenleri ABD’nin genel olarak da dış güçlerin komplosu olarak tanımlayıp sorumluluktan sıyrılan Erdoğan ve rejiminin tüm bir çekirdeği, haftalardır kullandıkları söylemlerle bu krizi kendileri için başka bir fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Çalışırlarken de piyasalara toplumsal istikrar güvencesi veriyorlar, “bu millet her türlü fedakarlığa açıktır”ı vadediyorlar.

Krizle ilgili ağzını açan herkesi “vatan haini” ilan eden ve bunu aynı zamanda toplumsal gericilik birikimini kışkırtarak toplumsal psikolojiye dönüştüren Erdoğan’lar, bayram mesajlarında bile aynı kutuplaştırıcı, düşman söylemi en sivri biçimiyle tekrarlıyorlar. Bu sefer “vatan”ın yanına “ezan”ı da koyarak işçi ve emekçilerin en hassas noktalarına sesleniyorlar.

Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak başlayan Erdoğan’ın mesajında şu satırbaşları yer aldı:

“Binbir hileyle, tuzakla çökertemedikleri Türkiye’yi döviz kuruyla pes ettireceklerini sananlar, yanıldıklarını pek yakında göreceklerdir.

 

“Biz, boynuna boyunduruk vurulmasındansa boynunun vurulmasını tercih eden bir milletiz”

 

“Önümüzdeki hafta 96. yıldönümüne ulaşacağımız 30 Ağustos Zaferi de, vatanımıza sahip çıkma irademizin tezahürlerinden biriydi. 15 Temmuz’da, maziden atiye kurduğumuz köprüyü ve coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı canımız pahasına koruma kararlılığımızı bir kez daha gösterdik. Ekonomimize yönelik saldırının, doğrudan ezanımıza ve bayrağımıza yönelik saldırılardan hiçbir farkı yoktur. Amaç aynıdır. Amaç, Türkiye’yi ve Türk Milleti’ni dize getirmektir, esir almaktır.

 

“Biz, boynuna boyunduruk vurulmasındansa boynunun vurulmasını tercih eden bir milletiz. Terör örgütleriyle, içimizdeki ihanet çeteleriyle, bin bir hileyle, desiseyle, tuzakla çökertemedikleri Türkiye’yi, döviz kuruyla pes ettireceklerini sananlar, yanıldıklarını pek yakında göreceklerdir.”

 

Yeter ki biz bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım.”

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir