Grevlerle sarsılan Yeni Zelanda’da ‘politik’ manevraYeni Zelanda’da üstüste gelen grevler karşısında sıkışan hükümet ‘politikacıların maaşlarını dondurmayı planladığını’ duyurdu!


YAŞANACAK DÜNYA

Son aylarda grev dalgasının yükseldiği Yeni Zelanda’da sosyal liberal hükümet, emekçi mücadelelerini sönümlendirmek için “politik” bir manevraya kalkışarak “Politikacıların maaşlarını 12 aylığına dondurmayı planladığını” duyurdu.

World News’te yer alan habere göre, Başbakan Jacinda Ardern Pazartesi günü yaptığı açıklamada “politikacıların bu yıl planlanan yüzde 3 zammı düşüreceklerini ve gelecekteki artışlar için daha adil bir formül üzerinde çalışırlarken 12 aylık ücretlerini donduracaklarını” söyledi.

Öte yandan, sözü edilen planın parlamentoda onaylanması gerekiyor.

Başbakan Ardern’e şu anda yıllık 471.000 Yeni Zelanda doları (312.000 Amerikan doları) ödeniyor. Başbakan Yardımcısı Winston Peters’a 335.000 NZD, diğer milletvekillerine, konumuna ve sorumluluklarına bağlı olarak 164.000 NZD ile 296.000 NZD arasında değişen maaşlar ödeniyor.

Üstüste gelen grevler

Yeni Zelanda’da son aylarda değişik alanlardan emekçilerin dahil olduğu grevler birbiri peşi sıra geldi.

Grevler, 2008 mali krizinin ardından sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmeterinde yapılan kesintilerin yol açtığı tepki birikimini bir sonucu.

Ekim 2017’de “Firsr Partisi” ile birlikte koalisyon hükümeti kuran “İşçi Partisi” neoliberal politikaları izlemeye devam etti.

Bu süre zarfında sinema emekçileri, fast-food işçileri ve otobüs şöförlerinin grevi yaşandı. 4 binden fazla memur Temmuz ayı içersinde 3 kez kısa süreli grevler gerçekleştirdi.

Sosyal demokrat İşçi Partisi ile çalışma koşulları ve ücret artışları konularında aylarca süren görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine hemşireler 12 Temmuz’da ülke çapında greve çıktı.

1989 yılından bu yana ülke çapında ilk kez yapılan greve yaklaşık 30 bin hemşire ve diğer yardımcı sağlık çalışanı katıldı.

Hemşireler aşırı çalışma saatlerinden, düşük ücretlerden ve güvensiz iş koşullarından rahatsızlıklarını dile getirdi.

Ülkede, 30 bin kadar ilköğretim okulu öğretmeni de, kötü çalışma koşulları, düşük ücretler ve eğitim bütçesinde yıllardır yapılan kesintilere karşı, hemşirelerden sonra greve çıktı.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.