Arjantin’de yasa dışı kürtaj bir kadının daha canını aldıKürtajın yasak olduğu Arjantin’de bir kadın daha yasa dışı kürtaj nedeniyle hayatını kaybetti


Yılda 350 bin kadının kürtaj yaptırdığı, annenin hayatının tehlikede olduğu ya da tecavüz sonucu gerçekleşen hamilelikler dışında kürtajın yasak olduğu Arjantin’de bir kadın daha yasadışı kürtaj nedeniyle hayatını kaybetti.

Ülkedeki yasak nedeniyle yoksul kadınlar “merdiven altı” kürtajlarda hayatını kaybediyor, hijyen olmayan koşullar nedeniyle hastalıklara yakalanıyor. Bu gerçek üzerine kadınlar geçtiğimiz ay boyunca kürtaj yasasının değiştirilmesi talebiyle eylemler yapmış, fakat 14 haftaya kadar ücretsiz ve güvenli kürtaj hakkı tanıyan yeni tasarı parlamentodan geçememişti.

Kürtaj yasağının kaldırılmasına dönük tasarının geçmemesinden sonra ülkede iki kadın yasadışı kürtajda hayatını kaybetti.

Romina Fernandez adlı kadının yasanın parlamentoda görüşülüp reddedilmesinden hemen bir gün önce (8 Ağustos), Buenos Aires’in yakınlarındaki bir hastanede yaptırdığı kürtaj nedeniyle yaşamını yitirmesi, yasağın yarattığı trajik sonuçları yeniden gündeme getirdi.

Romania’nın kardeşi ana yerel basına verdiği demeçte, “Kürtaj yasasının yoksul kadınlar için olduğu ve bunu parası olanların anlayamayacağını televizyonlarda söyleyen kadınları gördüğümde, bunu anlamadım, bana bahane gibi geldi. Şimdi anladım, iyice anladım” yorumunda bulundu.

Ailesi, 30 yaşındaki dört çocuk annesi Romina’yı 13 Ağustos Pazartesi günü toprağa verdi. Romina operasyon sırasında kaptığı enfeksiyonun akciğerine ve böbreklerine hızla yayılması sonucu 12 Ağustos’ta yaşamını yitirdi.

‘Yoksul olduğu için öldü’

Romania’nın erkek kardeşi Miguel, yerel basına verdiği demeçte, “O yoksul olduğu için öldü. Çünkü fakirleri yok sayıyorlar. Ben de şu ana kadar kürtaj karşıtıydım ama fikrim değişti” dedi.

Erkek kardeşi, Romina’nın Arjantin’in kürtaj karşısındaki baskısı nedeniyle öldüğünü de sözlerine ekleyerek, “Romina’nun neden öldüğünü söylemem gerekiyorsa, kürtaj yaptırdığı için onu terk ettiler ve başka bir şey umursamadılar, bundan eminim” dedi.

Ailesi Romina’yı şikayetlerinden dolayı hastaneye kaldırdıklarında gördükleri muameleden de şikayetçi.

Aile üyeleri Romina’ya gerekli testlerin yapılmadığını söylüyor. Hastane Romina’nın tıbbi kayıtlarını ve otopsi sonuçlarını aileye vermeyi reddetti.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı