Kadın katilleri buna güveniyorEşi Rıza Bora’nın sistematik şiddetine maruz kalan 7 aylık hamile Gülin Bora’nın tüm engelleri aşıp yargıya gitmeyi başardıktan sonra karşılaştığı sonuç, kadın cinayetlerinin nasıl bir zemine dayandığının özeti gibi


Kadın cinayetlerinin rahatça işlenmesini sağlayan resmi yaklaşımın tipik ifadelerinden biri de İstanbul Ataşehir’de yaşandı. 7 aylık hamile Gülin Bora 15 aydır evli olduğu Rıza Bora’dan gördüğü şiddet, eve kapatma, tehdit ve aşağılamalara karşı erkek egemen “adalete” sığındı.

Her davranışına olur bekleyen, en küçük bir itirazı bile şiddetle yanıtlayan Rıza Bora Gülin Bora’yı 1 yıl önce de eve kilitlemiş, kimliğine, telefonuna, parasına el koyarak adeta kendi cehennemine kapatmış.

O zaman tehdit ve şiddetten korkan kadın pencereden atlayarak kurtulmaya çalışmış, bu sırada belini kırmış. Bursa’daki ailesinin yanında tedavi gören Bora’yı eşi Rıza Bora “tedavisini sürdürme” vaadiyle eve getirmiş ve o saatten sonra da psikolojik ve fiziksel şiddet aynı biçimlerde hem de ailesinin gözü önünde devam etmiş.

7 aylık hamile olan Gülin Bora en son yine eşinin ailesinin önünde şiddete maruz kalınca doğum sancıları tutmuş ve hastaneye kaldırılmış. Hastaneden taburcu olduktan sonra da aynı şiddet ve aileye dönük tehditler devam etmiş. Gülin koktuğu için polisi aramamış, babasının avukat aracılığıyla müdahale etmesi sayesinde bu ortamdan kurtulup, şikâyette bulunabilmiş.

Fakat tüm bu çemberi yararak şikayette bulunmayı başaran Gülin Bora, can güvenliği daha fazla tehlikeye girecek bir sonuçla karşı karşıya kaldı. Kendisine sistematik şekilde fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan Rıza Bora tüm bu gerçeğe rağmen çıkarıldığı İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘tehdit’ suçu kapsamında adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

En küçük itiraza bile şiddet, tehdit ve eve kapatmayla yanıt veren Rıza’nın bu saatten sonra neler yapabileceğini kestirmek zor değil.

Gülin’i öldürme potansiyeli apaçık ortada olan bu adamın “tehdit” suçu kapsamında adli kontrolle serbest bırakılması, erkeklerin cinayetleri nelere güvenerek işlediklerinin açık ifadesi. Kadın cinayetlerini işleyen erkeklerin nasıl bir toplumsal iklime ve erkek egemen yaklaşım ruhuna işlemiş yargı sistemine güvenerek bunu yaptıklarının özeti gibi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.