Arjantin: İşçi eylemine polis saldırdı, en az 15 işçi yaralandıTersane işçileri, dün eylemlerine yapılan saldırıyı protesto etmek için bugün yüne sokağa çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Arjantin’de “Kesintileri ve tersanelerin kapatılmaya çalışılmasını” protesto eden tersane işçilerine polis acımasızca saldırdı. En az 15 işçi yaralandı, 5 işçi gözaltına alındı.

İşçiler ve onlarla dayanışma içerisinde olan öğrenciler bugün (Çarşamba) dünkü saldırıyı protesto etmek için yine sokağa çıktılar. ATE sendikası işçilerin eyleme katılımı için şehirde greve çıkılması çağrısı yaptı.

Telesurtv.net’de yer alan habere göre, başkent Buenos Aires ilinin merkezi şehri La Plata’da tersane işçileri dün Buenos Aires’in merkezine doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.

Latin Amerika’nın en önemli tersanelerinden biri olan Rio Santiago Tersanesi’nde çalışan işçiler toplu pazarlık görüşmelerinin askıya alınmasını protesto etmek için toplandılar. 3 binden fazla işçi Salı günü yürüyüşe geçtiler. İlk durakları Buenos Aires ve La Plata’yı birbirine bağlayan bir otoyoldu ve iki saat boyunca burada barikat kurdular.

Şehir merkezinden geçtikten sonra Ekonomi Bakanlığı’nın ve La Plata Üniversitesi’nin önünde mitingler gerçekleştirdiler. Protestocuların son durağı valilik binasıydı.

Polis bir protestocuya arabasıyla çarptıktan sonra öfkelenen işçiler valilik binasının kapılarını kırmak için zorladılar. Polis eylemcilere plastik mermiler ve göz yaşartıcı gazlarla saldırdı. En az 15 işçi yaralandıi 5 kişi gözaltına alındı.

Polis saldırısını proesto etmek için işçiler ve öğrenciler bugün yine sokaktaydılar. Kamu emekçileri sendikası ATE bugün eyalet çapında greve çıkılması çağrısı yaptı.

Rio Santiago Tersanesi, 1990’ların sonunda özelleştirildi. 2003’te neredeyse kapanma aşamasına getirildi. 2004 (Nestor Kirchner hükümeti döneminde) tekrar kamullaştırıldı. 2018’de ise tümden kapatılmak isteniyor.

https://twitter.com/eltanomdp/status/1032416441809522688

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir