Dersim’de 2 hafta süren yangına sadece gönüllüler müdahale ettiDersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım, Aliboğazı bölgesinde başlayıp, 2 hafta süren ve sadece gönüllülerin müdahale ettiği yangınlarda milli parklar ve endemik türlerin zarar gördüğünü söyledi.


Dersim’in insansızlaştırılması ve tarihsel-toplumsal değerlerinin imha edilmesi anlamını taşıyan orman yangınları 2 hafta boyunca devam etti. Devletin, bir politika temelinde havadan bombardımanları sonucu gerçekleşen yangınlara müdahale etmesi sözkonusu olamazdı ve olmadı. 2 hafta boyunca hektarlarca ormanlık alan için için yandı, bitki örtüsü ve ormandaki doğal yaşam bilinçli bir politikayla imha edildi!

Ekoloji mücadelesi yürüten 56 örgüt tarafından kurulan Ekoloji Birliği’nin kendi olanaklarıyla gerçekleştirdiği müdahaleler olmasaydı yangın devam edecekti. Bu kurumlar da devletin yangın boyunca hiçbir müdahalede bulunmadığını yerinde yaptıkları gözlemlerle açıkladılar. Bu tavrın Anayasal bir suç olduğunu belirttiler. Birinci nedeni askeri operasyonlar olan yangın nedeniyle zaten boşaltılmış köylerden geri kalanlar da boşaltılmak zorunda kalındı.

Gazete Duvar’daki habere göre yangınla ilgili gelişmeleri aktaran Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım ise yangına sadece gönüllülerin müdahale ettiğini belirterek, “Yangınla birlikte 1800 bitki türü ile koruma altındaki canlıların bulunduğu milli park ve endemik türler zarar gördü. Orman Genel Müdürlüğü’nden yazılı olarak havadan müdahale talep ettik ancak yanıt alamadık. Bunun takibini yapacağız” dedi.

Yangını söndürmek için çabalayan ekipte yer alan Sanatçı Ferhat Tunç ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük bir cesaret ve inatla alevlere karşı büyük bir savaş yürüttük ve sonunda kazanan Dersim oldu. Hepinizin yüreğinden öpüyorum. Yaşamak Direnmektir!” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu