700 hafta geçti, zulüm değişmediCumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemi Süleyman Soylu’nun buyruğuyla engellenmeye çalışıldı, polis toplanan kitleye defalarca kez saldırdı


Cumartesi Anneleri, direnişin 700. haftasında Süleyman Soylu’nun buyruğuyla henüz hazırlık yaparlarken polis müdahalesiyle gözaltına alındı. 35’e yakın gözaltıyla başlayan 700. hafta direnişi, 10 dakikada bir tekrarlanan biber gazlı polis saldırısıyla dağıtılmaya çalışılmasıyla devam etti.

Soylu’nun buyruğuna istinaden polis, henüz eylem saati gelmemişken alana müdahale etti. Cumartesi Anneleri ise yasaklama kararına karşın eylemde ısrarcı olup oturma eylemi yapmak isteyince polis saldırısı başladı. İlk saldırıda aralarında kayıp yakınları Maside Ocak, Besna Tosun, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Gamze Elvan, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek’in de olduğu 35 civarı kişi gözaltına alındı. Saldırıda gözaltına alınan 82 yaşındaki Emine Ocak ise tepkiler sonrasında serbest bırakıldı.

Bu ilk saldırıdan sonra polis, meydanı ablukaya alarak meydana doğru yürüyen ve toplanan yüzlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla defalarca saldırdı.

İstiklal Caddesi’nin hemen her noktasına parça parça yapılan polis yığınağı, kitle her toparlandığında müdahale etmekten geri durmadı. Galatasaray Meydanı önündeki yoğun polis yığınağının olduğu bölgeye ambulans aracı sıklıkla girip çıktı, araç sürekli caddeyi turladı.

Biber gazlı saldırılarla karşı karşıya kalan yüzlerce insan, her saldırı sonrasında yeniden bir araya gelerek barikatın önüne doğru sloganlarla yürümekten yılmadı. Bu tekrarlı saldırı-toplanma hali bir saat kadar sürdü.

Caddedeki mağazaların çoğu kapalıyken; kitle içinde gazdan etkilenenler açık olan pasaj ve esnaf dükkanlarının içine sığındı.

Saat 13:00’a doğru alandan kitleye doğru yürüyüşle gelen HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Ahmet Şık, Garo Paylan ve Hüda Kaya’nın yolu barikatın önünde kesildi. Milletvekilleri yığınaktaki TOMA’nın önünde oturma eylemi başlatmak isteyince gerilim ve arbede yaşandı.

Öte yandan gazdan etkilenen kalabalık bir grup CHP ilçe temsilciliğinin bulunduğu pasaja sığınınca polis binaya girmek istedi ancak bina CHP milletvekilleri kapının önünü tutarak polis geçişine izin vermedi.

Polisin kitleye dönük şiddetli saldırısından sonra çember içinde kalan milletvekilleri, aileler ve bir grup destekçi bir süre bekledikten sonra eylem bitirildi.

Cumartesi Anneleri adına yapılan kısa açıklamada, bugüne kadar yarattıkları mevziyi asla terk etmediklerini, bu saldırıların kendilerini yıldırmayacağını, saldırının kendisinin de AKP’li devletin nasıl bir şey olduğunu ortaya koyduğunu, haftaya yine aynı yerde olacaklarını vurgulayarak eylemi sonlandırdıklarını belirttiler.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.