Cumartesi Anneleri’nin eylemini Soylu yasakladı, polis saldırdıGözaltında kaybedilenlerin yakınlarının 700’cü eylemine polis saldırdı. 50’ye yakın gözaltı var.Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemi İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Galatasaray Meydanı’na gitmek isteyen kayıp yakınlarına polis müdahale etti en az 11 kişiyi gözaltına aldı. Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “23 yıldır bu meydana geliyoruz. Babamı arıyorum. Bu meydan bizimdir” dedi.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700’üncü hafta etkinliğini düzenlemek istedi. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra alana gelen aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi polis engeline takıldı.

‘KAPALI ALANA GİDİN’

Polisler eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını söyleyerek kimsenin alana girmesine izin vermedi. “Burası İstiklal Caddesi toplanma alanı değil” diyen polis, “Kapalı alana gidin ne yaparsanız yapın” dedi.

‘23 YILDIR BU MEYDANDAYIZ’

Polisin bu durumuna tepki gösteren gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “Biz 23 yıldır bu meydana geliyoruz. Bu meydanda babamı arıyorum. Bu meydan bizimdir” dedi.

‘BU MEYDAN SİZİN AYNANIZ’

Bir diğer kayıp yakını da, “Bu meydan sizin aynanız bu meydana iyi bakın” dedi. Kayıp yakınlarından bir diğeri ise tepkisini şu sözler ile gösterdi: “Bizi siz öldürdünüz. Şimdi bizi buradan kovuyorsunuz yarın bize bunu yapan devlet size de aynısını yapacak.”

DARP EDİLEREK GÖZ ALTINA ALDILAR

Tepkilerin ardından kayıp yakınları İstiklal Caddesi’nde bekleyeceklerini dile getirdi. Kayıp yakınlarının orada da kalmasına izin vermeyen polis müdahale etti. Polis çok sayıda kayıp yakınını darp ederek, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

‘NE İSTİYORLAR ÇOCUKLARIMIZDAN’

Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Faruk Eren’in de olduğu en az 11 kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı. Besna Tosun ve gözaltına kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak da darp edilip gözaltına alınmak istendi. Ancak tepkiler üzerine ikisi de serbest bırakıldı. Emine Ocak bırakıldıktan sonra “Ne istiyorlar bizim çocuklarımızdan” diyerek tepki gösterdi.

‘BU ZULÜMDÜR’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da yaşanan duruma “Bu zulümdür” diyerek tepki gösterdi. Kayıp yakınları daha sonra meydana yakın bir kafeye geçerek bekleyişini sürdürdü.

Galatasaray Meydanı’na girmek isteyen aralarında HDP’li vekillerin de bulunduğu çok sayıda kişiye polis müdahale etti. İstiklal Caddesi’nde bulunan kafelere geçen kayıp yakınlarına polis burada da biber gazı ile müdahale etti.

Müdahalenin ardından kayıp yakınları İstiklal Caddesi’nde tekrar bir araya geldi. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de bulunduğu çok sayıda kişi Galatasaray Meydanı’na girmek istedi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ DARP EDİLİP GÖZALTINA ALINDI

Polisler tarafından kitlenin önü Galatasaray Meydanı’nın girişinde TOMA ile kesildi. İçinde vekillerin de bulunduğu grup, TOMA’nın önünde kol kola girdi. Daha sonra polis gruba biber gazı ve plastik mermiler ile müdahale etti. Gruptakiler biber gazından etkilenirken, çok sayıda kişi burada da darp edilerek gözaltına alındı.

KAFEYE DE MÜDAHALE ETTİLER

Müdahalenin ardından grup tekrar İstiklal Caddesi’ndeki Hazro Polo denilen kafeye geçti. Buraya da biber gazı ile müdahale eden polisler, kafalerin sandalyelerini ve eşyalarını kırdı.

Polisin müdahalesi devam ediyor.

‘ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK’

Polisini müdahalesine tepki gösteren gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Yeter artık siz bizden ne istiyorsunuz katiller yargılansın istiyoruz. Ölmek var dönmek yok. Katiller. Yeter be. Bu insanlardan ne istiyorsunuz” dedi.

‘SÜLEYMAN SOYLU’NUN EMRİYLE YASAKLANDI’

Cumartesi Anneleri ’nin eyleminin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, eylemin bizzat Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını belirtti.

ALANA POLİS ABLUKASI

Cumartesi Anneleri ‘nin her hafta toplandığı alanda polis nöbet tutuyor. Polis alana kimseyi almıyor. 12 polis otobüsü ve çok sayıda TOMA Galatasaray Meydanı’nı kuşatmış durumda. Gözaltı sayısının 50’iye yaklaştığı bildiriliyor. Toplanmalar ve müdahaleler devam ediyor. (Mezopotamya Ajansı)

 

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…