Cengiz Fethipaşa Korusu’nu yağmalamak için kolları sıvadıRant değeri ölçülemeyecek Fethipaşa Korusu’ndaki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nü satın alan Cengiz Holding, koruyu tümüyle yağmalamak için Koruma Kurulu’na kuru ağaçların kesilmesi başvurusu yaptı


25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının sızdırılan tapelerinden birinde “Milletin a…na koyacağız”dediği açığa çıkan, AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve rantta-talandaki gözü dönmüşlükle iktidar olanaklarını birleştirip her taşın altından çıkmayı başaran Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’ın Üsküdar’daki Fethi Paşa Korusu’nda bulunan kuruyan ağaçları kesmek için Koruma Kurulu’na başvurduğu öğrenildi.

81 dönümlük arazi üzerinde 3 bin ağacın bulunduğu Fethi Paşa Korusu’nda yer alan Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 2002 yılında “yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı” olarak tescillenmişti. Fakat dağı taşı rantiyeci inşaat patronlara peşkeş çeken AKP, 2009 yılında köşkü satılığa çıkarmıştı. O tarihte TMSF tarafından satışa çıkarılan köşk, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz tarafından satın alınmıştı.

O tarihte TMSF’nin Cengiz’e köşkü sıfır bedelle peşkeş çektiği söylenmiş, Cengiz ise ihalede en yüksek teklifi vererek (31 milyon 690 bin 132 liraya) satın aldığını iddia etmişti.

Rant değeri yüksek koruda bulunan köşkü alan Cengiz, 2014’te restorasyon için Koruma Kurulu’na başvurmuştu. Tam bu sırada köşk, “ilginç” bir şekilde yanmıştı. Yangından sonra Koruma Kurulu’nun Cengiz’e restorasyon izni vermediği açığa çıkmıştı. Yangının da “Milletin a…na koyacağız” diyecek kadar başdönmesi yaşayan Cengiz’in sorunu “kendi yöntemleriyle” çözmesinin bir sonucu olarak düşünülmüştü.

Yangında küle dönen Köşk’ün etrafındaki ağaçlar kesilmiş, 2016’da gerçekleşen bu kesim soncu Koru’daki çok sayıda ağaca kıyıldığı ortaya çıkmıştı.

Geçen yıl alınan kararda ise Fethi Paşa Korusu’nda ‘setaltı otopark’a onay verilmişti.

Basına yansıyan haberlere göre, 24 Temmuz 2018’de Cengiz İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından İstanbul 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na yapılan başvuruda ‘kuruyan ağaçların sahadan uzaklaştırılması’ talebi iletildi.

16 Ağustos’ta toplanan kurul, kuruyan ağaçlarla ilgili talebi önümüzdeki günlerde karara bağlayacak.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti