Cumartesi Anneleri’ne Köln’den de destek700. haftasında Cumartesi Anneleri’ne Köln’de de destek eylemi yapıldı


YAŞANACAK DÜNYA

Cumartesi annelerinin 700’üncü hafta eylemine Köln’den de destek vardı

Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin, 700’üncü hafta etkinliğine bir çok Avrupa kentinde olduğu gibi Köln’den de destek verildi.

Köln’deki destek eylemi Huemarkt’ta yapıldı. Ellerinde gözaltında kaybedilenlerin resimleri bulunan kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin, 700’üncü hafta etkinliğine polisin biber gazı ve plastik mermiyle saldırması, 50’den fazla kişinin gözaltına alınması lanetlendi.

Galatasaray meydanında kitlenin, yaklaşık 3 saat meydanı terk etmeyerek direnmesi ve Cumartesi Annelerinin, haftaya kaldıkları yerden devam edeceklerini açıklaması ise selamlandı.

Almanca ve Türkçe açılış konuşmasından sonra sözü alan Hasan Ocak’ın kızkardeşi Aysel Ocak sabah saatlerinde Galatasaray Meydanı’nda yapılan saldırının ayrıntılarını anlattı. Kendi annesi Emine Ocak’ta dahil anaların yerlerde sürüklenmesi, biber gazı ile saldırılması karşısında anaların direngenliğini selamladığını, yapılan saldırıdan dolayı üzüntülü olduklarını ve Avrupa’da yapılacak destek eylemlerinin öneminin arttığına dikkat çekti.

Alevi Birlikleri Federasyonu adına Hüseyin Mat, Türkiye’nin en uzun soluklu, en sessiz çığlığına yapılan saldırıyı Federasyon olarak kınadıklarını, faşizmin saldırganlığı karşısında anaların direnişini güzelliğini değerli olduğunu vurguladı. Bize düşen Berfo ananın “Kapımı hep açık tutuyorum, bir gün oğlum gelecek özlemini gerçekleştirme mücadelesini geliştirmektir” dedi.

HDK-Avrupa adına Asiye Güden’de benzer noktalara dikkat çekti.

Eylem “Anaların öfkesi katilleri boğacak” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile sonlandırıldı.

 

 

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı