Dersim’de aynı yerler bir kez daha yakıldı!Dersim Merkez kırsalında sabah saatlerinde havadan yapılan bombardıman sonucu çıkan yangın genişleyerek büyüyor


Dersim Merkez kırsalında çıkan yangın birçok bölgeye sıçradı. Müşkirek Köyü sakini Hüseyin Zeytin bölgenin alevlenmesi için saatlerce bombalandığını belirterek, yangının söndürülmesi için duyarlı herkesi bölgeye çağırdı.

Dersim Merkez kırsalında sabah saatlerinde havadan yapılan bombardıman sonucu çıkan yangın genişleyerek büyüyor. Yangın; Avgasor vadisi, Bali mezrası, Müşkirek ve Kartan mıntıkası Sincik Dağı Xoşiruk Dağı, Dikenli Mahmut Köyü ve Garipuşağı arasındaki mevkiinde büyüyor.

Çıkan yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunan Müşkirek Köyü sakini Hüseyin Zeytin, sabah saatlerinde 2 helikopterin 2 saat aralıksız bir şekilde Bali Deresi ve Müşkirek kırsalını bombaladığını, alev almayan yerleri ise defalarca bombaladığını aktardı. Zeytin, havadan yapılan bombardıman ile açıkça yangınların çıkmasını hedeflendiğini belirtti.

BÖLGELER YENİDEN YAKILDI

Geçtiğimiz günlerde yangınların söndürülmesi için ciddi bir mücadele verdiklerini belirten Zeytin, kontrol altına aldıkları bölgelerin yeniden yakıldığını söyledi.

Zeytin, Dersim’deki yangınların kamuoyu ile paylaşılması ve bilgi verilmesinin dahi suç sayıldığını vurgulayarak, “Doğamızı kurtarmak ve yangınlara tepki göstermek suçsa suç işleyeceğiz. Doğamızı sevdiğimiz için her gün bu suçu işleyeceğiz. Sabahtan beri, taciz ateşlerine tabi tutuluyoruz. Helikopterler havadan sivil insanları gözlemleyerek, taciz ediyor. Sağımız solumuz bombalanıyor. Canı pahasına ölüm de olsa yangın bölgesine gideceğiz. Yangınların söndürülmesi için herkesin daha fazla genişlemeden bölgeye gelmesini istiyorum” çağrısında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.