‘Ancak yargılandığınızda o meydanı terk ederiz!…’Cumartesi Anneleri hem 700’üncü hafta eylemine dönük saldırıya hem de Soylu’nun saldırgan açıklamasına karşı İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, tepkilerini dile getirdiler


700’üncü haftalarında Soylu’nun emriyle saldırıya uğrayan Cumartesi Anneleri hem saldırıya hem de İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan Soylu’nun saldırgan ve en hafif deyimle lümpence açıklamalarına karşı İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, “Siz yargılanıncaya kadar biz o meydanda olacağız” diye belirttiler.

1995 yılından bu yana her cumartesi günü Taksim’deki Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemleriyle gözaltında zorla kaybedilen çocuklarının akıbetini soran ve faillerin yargılanmasını isteyen Cumartesi Anneleri İHD’de yaptıkları ortak basın açıklamasından sonra söz alarak tepki ve kararlılıklarını dile getirdiler.

32 yıldır kayıp olan Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır “Biz kimsenin himayesi altında hareket etmiyoruz. Biz irademizi ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz. Bu yüzden bizleri meydanlardan gönderemeyeceksiniz” diye konuştu.

“Bizi sizin gazınız, topunuz, tüfeğiniz susturamaz”

Toplantıda söz alan, kayıplardan Hayrettin Eren’in kız kardeşi ise şunları söyledi: “Bizim ne topumuz, ne tüfeğimiz, ne silahımız var. Bizim sözümüz var, bizim devletten alacağımız var. Biz adalet istedik; hak, hukuk istedik. Ailemle birlikte 38 yıldır adalet arıyoruz. Cumartesi Anneleri’ne “anneliği istismar ediyorlar” diyorlar. Emine anne Hasan Ocak’ı çukurdan çıkardı, Hayrettin Eren’in 5 tanığı var. Hangi istismardan bahsediyorsunuz? Bizi sizin gazınız, topunuz, tüfeğiniz susturamaz.”

‘Halk yargılayacak’

Toplantıda konuşan bir diğer kayıp yakını ise şunları söyledi: “Biz Cumartesi İnsanları olarak keyfimizden Galatasaray Meydanı’nda oturmuyoruz. Bizim orada oturmamıza sebep olan devlettir. 700. haftada yasal haklar çiğnendi, yasa yok artık. Geçtiğimiz cumartesi günü çok umutlandım. Meydana bize desteğe gelen kitlenin ısrarı beni çok umutlandırdı. Bize bunları yaşatanları direnişi büyüterek halk yargılayacak. Siz yargılandığınız zaman biz kendimiz o meydandan kalkarız, siz bizi kaldıramazsınız.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.