Endonezya’da göçmenler 222 gündür eylemdeBorneo adasındaki Balikpapan şehrinde ‘gözetim merkezi’nde tutulan göçmenler ‘özgürlük’ istiyor


YAŞANACAK DÜNYA

Endonezya’nın Borneo adasındaki Balikpapan şehrinde bulunan ve bir çeşit hapishane olan ‘gözetim merkezi’nde 4 yıldır tutulan 183 göçmen 222 gündür eylemde.

Çoğunluğu Afganistan’daki kirli savaştan -Avustralya’ya gitmek üzere- kaçıp gelmiş göçmenler “Biz suçlu değiliz, özgürlük istiyoruz” diye haykırıyorlar.

Aralarında Somali ve İran’dan gelenlerin de olduğu, çoğu Afgan olan göçmenler, geçtiğimiz yıllarda Taliban, şimdi ise IŞİD tarafından hedef alınan ‘Hazaras’ denilen etnik gruptan.

Balikpapan “gözaltı merkezi” insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti ve siber suçlarla suçlananlar için tasarlanmış, elektrikli dikenli telle çevrelenmiş bir binadır. Balikpapan mahkumlarının çalışma veya oturum izni yoktur ve son derece sağlıksız ortamda tutuluyorlar.

17 Ocak 2018’den bu yana Balikpapan’daki gözaltı merkezindeki mülteciler tutsaklık koşullarını protesto ediyorlar. Göçmenler sosyal medya paylaşımlarında da seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Gözaltı tesislerinin “yenilenmesi ve genişletilmesi”, çevre ülkelerle kirli anlaşmalar yoluyla ülkeye girişlerini engelleyen Avustralya devletinden alınan fonlar kullanılarak Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından finanse edildi. Avustralya’daki insan hakları savunucuları hükümetin “Sığınmacıları gözaltına alıp zorla tutması için Jakarta’ya 100 milyonlarca dolar ödüyor” olmasını protesto ederek “Endonezya Çözümü”nü eleştiriyor.

Endonezya yasaları, göçmenlerin yargısal denetim olmaksızın 10 yıla kadar gözaltında tutulmalarına izin veriyor.

Endonezya’da, bin 300 tutuklu bulunan 13 “mülteci gözaltı merkezi” bulunmakta.

Ayrıca Kontrol Et

Stuttgart’ta Hanau Katliamı Lanetlendi

2020 yılında Hanau katliamında hayatını kaybedenler Stuttgart'ta anıldı