Epilepsi nöbeti geçiren tutsak, asker tarafından taciz edildiEpilepsi nöbeti geçirip hastaneye kaldırılan hasta tutsak, askerler tarafından taciz edildi, hakaretlere ve işkenceye maruz kaldı


Epilepsi nöbeti geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan hasta tutuklu Cengiz Sinan Halis Çelik, yoğun bakım ünitesinde uzman çavuşun kendisine cinsel tacizde bulunduğunu, hakaretlerle aşağıladığını ve işkenceye maruz kaldığını anlattı.

Mezopotamya Ajansından Berivan Altan’ın haberine göre, Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan hasta tutuklu Cengiz Sinan Halis Çelik, gönderdiği mektupla 21 Temmuz 2018 tarihinde yaşadığı kötü muameleyi anlattı.  Çelik, 21 Temmuz gecesi saat 22.45’te banyodayken epilepsi nöbeti geçirdiğini ve arkadaşlarının seslerini duyması üzerine geldiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Arkadaşlar banyonun kapısını açtıktan sonra çıplak vaziyette nöbet geçiriyormuşum. Çırpınma nedeniyle başımda ve omzumda yaralanmalar, kanamalar ve duvarda kanla beraber saç tellerimi yoğunca kaldığımı görmüşler. Hemen butona basıp sedye isteyerek beni hastaneye götürülmemi istemişler. Sonra bir arkadaşım pijamamı geçirmiş. Nöbetten dolayı kusma, ağız içi ısırıklardan dolayı ve diş sıkmalarından hareketle kanama olmuş, vücudum kilitlenmiş. Hastane de uyandığımda büyük epilepsi nöbeti geçirmişim.”

‘Çıplaklığımı örtmesini istedim, anlatamadım’

Çelik, uyandığında Silivri Kampüs Hastanesi Acil Bölümü’nde olduğunu ve doktorların kendisine hala müdahale ettiğini belirterek, “İradem dahilinde kaslarımı hareket edebilecek durumda değildim. Zira kas boşalımını yaşamaktaydım. Kafamı kısmen oynatabiliyordum. Vücuduma baktığımda üstümdeki pijamanın diz üstünde olduğunu ve çıplak durumda bulunduğumu gördüm. Bir zaman sonra çevreyi algılamam, görüntüleri seçmem gelişince odamda 3 asker ve bir uzman çavuşun da bulunduğunu gördüm. İşaret dili ile çıplaklığımı örtmesini istedim. Anlatamadım, anlaşılmadı” ifadelerinde bulundu.

Yatalak hastaya askerden cinsel taciz

Doktorun gitmesi ardından askerlerin çıplaklığıyla dalga geçtiğini duyduğunu dile getiren Çelik, söz söylediğini; fakat askerler tarafından anlaşılmadığını fark edince susarak gözlerini kapattığını belirtti. Kısa bir süre sonra vücuduna bir şeyin temasıyla irkildiğini aktaran Çelik, gözlerini açtığında bir uzman çavuşun kendisine cinsel tacizde bulunduğunu belirterek, “Ben o açılmayan peltek dilimle bağırtı halinde sesler çıkarttım. Tüm askerler güldü. Kelepçesiz olan elime kelepçe taktılar. İşaret diliyle kelepçe takmamalarını istedim; ama dinlemediler” ifadelerine yer verdi.

‘İki elim kelepçeli tedavi dayatıldı’

Her iki elinin de kelepçeyle sıkıldığını belirten Çelik, doktora durumu söylediğini ve doktorla arasında geçen diyalogu şöyle anlattı: “Doktora yoğun bakımda olduğumu, nöbet riskim olduğunu söyledim. O da bana ‘Cengiz biz senin buraya getirildiğinden beri müdahalenin tüm aşamalarında kelepçe takılmamasını söyledik. Bak şimdi de söylüyorum. Risk devam ediyor. Bu yüzden gözlem altındasın. Ancak yapacağım bu kadar bir şey yapamıyorum. Zira uzman asker ellerinin kelepçeleneceğini söylüyor’ dedi. Ben de ‘kelepçeleri çok sıkmışlar’ deyince doktor ‘en azından tek koluyla yatağa kelepçeleyin’ dedi. Ama uzman çavuş, ‘ben kuralları ihlal edemem’ deyince doktor çekip gitti. Uzman da odadan çıktı. Kalan iki askerden biri telefonda marş çalmaya başladı.”

 ‘Son ses marş çalıyorlardı’

Yoğun bakım odasında askerin son ses marş çaldığını, kendisine hakaretler edildiğini dile getiren Çelik, sonrasında askerlerle muhatap olmayarak doktoru çağırdığını ve hastaneden çıkmak istediğini, tedaviyi bu şekilde kabul etmediğini söylediğini aktardı.

‘Tedavi bitmeden hastaneden çıktım’

Çelik, yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “Doktora, ‘tacize uğruyorum. Bu zeminde durmak istemiyorum’ deyince Doktor ‘Seni bu halde taburcu edemeyiz. Büyük nöbet geçiriyorsun. Sorumluluk almayız’ deyince ben de ısrarcı oldum. Bana evrak getirdiler ve evrakta tedaviyi kendi irademle reddettiğim yazıyordu. Bu ibarenin düzeltilmesini istedim; ama yapamayacaklarını söylediler. Ben de kelepçeli tedavi görmek istemediğinin not edilmesini istedim, kabul etmediler. Ben yine de hastaneden çıktım.”

‘Hastaneden çıkarılıp nezarethaneye atıldım’

“Normal bir transit araçla götürülmeyecek durumda olmama rağmen beni onunla götürmeye çalıştılar” diyen Çelik, bunu kabul etmediği için o halde nezarethaneye atıldığını belirterek, “ Nezarethaneye götürülürken, 20 -30 asker bana hakarette bulundu. Ben de karşılık verince üzerime yürüdüler. Bir asker tarafından uyarılınca karışmayıp hakaretlere devam ettiler. Sonra bana ambulans geldiğini söyleyip sedye ile dışarı çıkardılar. Sedyenin üzerinden ambulanstaki sedyeye geçme gücüm yoktu. Cezaevinden gelen gardiyana yardım etmesini söyleyince o da askerlerden etkilenerek yardım etmedi. Sonrasında olan gücümle diğer sedyeye geçtim ezilmeler, oldu. Elimi de sonuna kadar sıkarak kelepçelediler. Öyle cezaevine geldim” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti