G. Kore: Tersane işçileri ‘kıyım’a karşı grevdeDünyanın en büyük gemi yapım şirketlerinden ‘Hyundai Heavy Industries’in 12 bin işçisi greve çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Güney Kore’nin en büyük gemi üreticisi “Hyundai Heavy Industries Co.”nun sendikalı işçileri, önümüzdeki yıl ücret ve diğer çalışma koşullarına ilişkin yapılan pazarlıklardaki anlaşmazlıklardan dolayı Perşembe günü greve çıktı.

Sea News’in aktardığına göre, yarın (Salı) da devam etmesi beklenen greve 12 bin işçi katılıyor. Grevin asıl hedefi şirketin 2 bin işçiyi işten atma planını durdurmak.

Şirketin “Siparişlerin azlığı nedeniyle ‘offshore’ tesislerini kapatma kararı”ndan dolayı çıtayı düşük tutan sendika, ayrıca, ücret artışları konusundaki talebini yarıya indirip temel ücrete sadece 73,373 won (6,5 dolar) zam yapılmasını talep ediyor.

Grevin etki gücünü azaltan durum ise, siparişleri zaten düşen şirketin bazı tesisleri kapatmak istemesi.

Güney Kore merkezli bir ağır sanayi şirketi olan “Hyundai Heavy Industries” Samsung ve Daewoo ile birlikte Güney Kore’nin üç büyük gemi yapım şirketinden biri olup dünyanın en büyük gemi yapımı şirketlerindendir.

Ayrıca Kontrol Et

Mesele Filistin halkı mı yoksa alan tutup gözdağı vermek mi?

HÜDAPAR ve uzantısı bir grup Amed Kayapınar’daki Starbuks ve Sur’daki Burger King şubelerine saldırdı!