Hırvatistan’da grevci tersane işçileri başkentte toplandıÜlkenin en büyük gemi inşa grubu Uljanik’e ait tersanelerde işçiler ödenmeyen ücretler için grevdeler


YAŞANACAK DÜNYA

Hırvatistan’ın en büyük gemi inşa grubu Uljanik’e ait tersanelerde çalışan işçiler, ödenmeyen ücretleri protesto etmek için başkent Zagreb’te hükümet binası önünde toplandılar.

Temmuz ayı ücretlerinin ödenmemesi üzerine Rijeka ve Pula şehirlerinde Uljanik Group firmasına ait tersanelerde çalışan 4 bin 500 işçi geçtiğimiz Çarşamba greve çıkmıştı.

Başkente otobüslerle gelen işçiler, hükümetin devreye girip sorunu çözmesini talep ettiler.

Sendika ayrıca, şirketin azınlık hisselerinin de sahibi olan devlete „Firmanın yeniden yapılandırılmasına yardımcı olma“ çağrısında bulunuyor.

Tersanelerin özelleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması, Hırvatistan’ın “Avrupa Birliği’ne katılım şartı”ydı. Söz konusu tersaneler, özelleştirme saldırısından önce devletin desteğinde faaliyet gösteriyordu.

Ayrıca Kontrol Et

Galloway, Filistin kampanyasıyla ara seçimi kazanıp Britanya Parlamentosu’na geri döndü: Bu, Gazze için!

Rochedale ara seçimini Gazze kampanyasıyla kazanan Galloway, İşçi Partisi liderine seslenerek "Keir Starmer – bu Gazze için" diyerek ekledi: "Filistin felaketini mümkün kıldığınız, teşvik ettiğiniz ve örtbas ettiğiniz için yüksek bedel ödeyeceksiniz."