Koçer Özdal’ın katili faşist devlettir!Hasta tutuklu Koçer Özdal hayatını kaybetti


Samsun Bafra T Tipi Cezaevinde kalan kanser hastası 70 yaşındaki Koçer Özdal, durumunun ağırlaşması sonucu hastaneye kaldırılmış, kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’nde 24 Ağustos günü Özdal’ın bilinci tamamen kapanmıştı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 70 yaşındaki Özdal’ın 4 yıldır cezaevinde olduğunu ileten cezaevi arkadaşları, Özdal’ın son iki yılını cezasının onaylanmasından kaynaklı tek başına hücrede geçirdiğini belirtti. Arkadaşları, cezaevinde kaldığı süre içinde koşullardan kaynaklı böbreklerinin iflas ettiğini, yüksek tansiyon ve son olarak mesane kanseri teşhisi konulduğunu aktardı. Özdal’ın hapishaneye girmeden önce herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyordu.

Son bir yıldır kanserle mücadele eden Özdal’ın, geçtiğimiz aylarda ameliyat edildiği, cezaevinde bulunan diğer hükümlülerin ısrarları üzerine tek kişilik hücreden alınıp koğuşa verildiği, Özdal’ın ancak diğer hükümlülerin yardımı ile ihtiyaçlarını karşılayabildiği ifade edildi. Hasta tutsağın cezaevi yönetiminin keyfi uygulamalarından kaynaklı sık sık diyalize götürülmediğini, kullanması gereken kanser ilaçlarının ise saatinde ve düzenli verilmediğini aktaran arkadaşları, cezaevi koşullarından kaynaklı sağlık durumunun kötüleştiğini anlattı. Özdal, tedavisi süresince de el bileğinden yatağa kelepçeli halde tutuluyordu.

Özdal’ın serbest bırakılması ve tedavisinin yapılabilmesi amacıyla insan hakları örgütleri tarafından kampanya başlatılmıştı. Özdal’ın cenazesinin Adli Tıp Kurumu’na götürülmesi için hastaneye savcı beklenirken, işlemlerin ardından Özdal’ın cenazesi Muş’ta defnedilecek.

Hayatını kaybeden hasta tutsak Koçer Özdal için Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Koçer Özdal’ın Katili Faşist Devlettir! 
Hasta Tutsak Koçer Özdal Yaşamını Yitirdi

Temmuz ayından bu yana Ankara Numune Hastanesi’nde tedavi edilen Koçer Özdal yaşamını yitirdi. Özdal, 19 Temmuz 2018’de tutulduğu Samsun Bafra Hapishanesi’nden tedavi edilmek için hastaneye sevk edilmişti. 13 Ağustos 2018 tarihinde yoğun bakım ünitesine alınan Özdal’ın kanserin tüm vücuduna yayıldığı anlaşılmıştı. Özdal’ın bilinci 24 Ağustos günü kapanmıştı. Bu süreçte Özdal bileğinden halen yatağa kelepçeliydi. Özdal’ın serbest bırakılması ve tedavisinin yapılabilmesi amacıyla insan hakları örgütleri tarafından kampanya başlatılmıştı. 

Özdal’ın cenazesinin Adli Tıp Kurumu’na götürülmesi için hastaneye savcı beklenirken, işlemlerin ardından Özdal’ın cenazesi Muş’ta defnedilecek.

2014 yılından bu yana hapishanede tutulan Özdal’ın hapishaneye girmeden önce sağlık sorunu bulunmuyordu.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."