Arjantin’de öğretmenler grevdeEğitim emekçileri sendikaları, enflasyonun erittiği ücretlerde yüzde 30’luk bir artış talep ediyorlar


YAŞANACAK DÜNYA

Arjantin’de eğitim emekçileri bir kez daha grevdeler. Ülkedeki yüksek enflasyon karşısında eriyen ücretlere isyan eden eğitimciler yüzde 30’luk zam talep ediyorlar.

Telesurtv.net’in aktardığına göre, Buenos Aires eyalet hükümetiyle yapılan görüşmelerde, hükümetin düşük zam teklifini reddeden öğretmenler 3 günlük grevin startını bugün verdiler. Grevin son günü olan Perşembe günü ise kitlesel gösteriler yapmaya hazırlanıyorlar.

Muhafazakar vali Maria Eugenia Vidal yönetimindeki Buenos Aires Hükümeti, Eylül ayına kadar ücretlere yüzde 20 oranında zam yapmayı ve Ekim ayında yeniden müzakereyi teklif etti. Sendikalar teklifi reddetti ve ülkedeki yüksek enflasyonu hiç değilse telafi etmek için yüzde 30 zam talep etmeyi sürdürüyorlar. Ayrıca sözleşmelerde, gelecekte ücretlerin enflasyona ayak uydurmasını sağlayan bir maddenin yer almasını istiyorlar.

Arjantin’in enflasyon oranı, bu yılın Eylül-Eylül ve Nisan ayları arasında yüzde 25 civarında seyretti, ardından Temmuz ayında yüzde 31.5’e yükseldi.

72 saatlik grev Perşembe günü sona erecek, ardından -müzakarelerden sonuç çıkmazsa- akademisyenler ile birlikte ülke genelinde kitlesel eğitimciler grevi gerçekleştirilecek.

Öğretmenler, 2018-2019 eğitim yılının ilk iki gününde Mart ayında yüzde 24 zam talep ederek greve gittiler. Hükümet yüde 15 teklif etti. O zamandan bu yana Buenos Aires öğretmenleri toplamda 14 gün boyunca grev yaptılar.

Arjantin’deki üniversitelerde de eğitim grevleri gerçekleşiyor. Birçok üniversite profesörü 3 Ağustos’tan beri grevde bulunuyor ve hükümetin yüzde 30 zam için taleplerini karşılamadığı takdirde greve devam edeceklerini söylüyorlar.

Akademisyenler, yaklaşık 4 haftadır, yüzde 30’luk zam ve enflasyonu hesaba katan ücret artışlarını sağlayacak bir maddenin sözleşmelerde yer alamsı için merkezi hükümetle müzakere ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.