Dersim ormanları ‘operasyon’ gerekçesiyle yakılmaya devam ediyorDersim Merkez kırsalındaki Bali Deresi ile Munzur Vadisi bu sabah da bombalandı, Dersim-Ovacık yolu trafiğe kapatıldı, bölgeye gitmek isteyen heyete izin verilmedi


Dersim’in insansızlaştırılması ve doğal güzelliklerinden, tarihi-toplumsal değerlerinden uzaklaştırılması kapsamında çıkarılan orman yangınları devam ediyor. Aliboğazı bölgesi yaklaşık 2 hafta boyunca yanmış, eşzamanlı olarak Dersim Merkez kırsalındaki Bali Deresi ile Munzur Vadisi de aynı şekilde yakılmıştı. Valilik bu yangınları seyretmiş, yangınlar gönüllülerin çabalarıyla söndürülmüştü.

Fakat Dersim Merkez kırsalındaki Bali Deresi ile Munzur Vadisi’ndeki yangının söndürülmesinin hemen akabinde yeniden başlatıldı. Askeri helikopterlerle havadan bombalanan bölgedeki yangın devam ederken, gönüllülerin müdahalesine de izin verilmedi.

Aynı bölge “askeri operasyon” kisvesiyle bu sabah yeninden havadan bombalanarak yangın büyütüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Bali Deresi’ne giden Ovacık yolu da saat 07.45’ten itibaren aynı gerekçeyle trafiğe kapatıldı.

Dersim’de saat 08.30 civarlarında helikopter hareketliliği yaşanırken yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, orman yangınlarının devam ettiği bölge helikopterler tarafından bombalandı.

Orman yangınlarının olduğu bölgeye gitmek için Dersim merkeze ulaşan heyetin Bali bölgesine geçişi de “operasyon” bahanesiyle engellendi. Sabah erkenden yolun trafiğe kapatılması da bu engellemenin fiili biçimiydi.

Valilik açıklama yaparak, bölgede operasyonların devam ettiğini, operasyonlar son buluncaya kadar Ovacık yolunun trafiğe kapalı kalacağını bildirildi.

HDP’li milletvekillerinin ve çok sayıda devrimci-demokrat kurum ve sendikanın temsilcileriyle yer aldıkları heyetin engelleme nedeniyle HDP il binasındaki bekleyişi devam ediyor.

Orman yangınlarına müdahale etmek için bölgede bulunan gönüllüler arasında yer alan sanatçı Ferhat Tunç, Dersim-Ovacık yolunun trafiğe kapatılmasıyla ilgili olarak Twitter adresinden şu açıklamayı yapmıştı:

HDP Miletvekili arkadaşlarımızla devam eden orman yangınlarını yerinde görmek için bugün Dersimde buluşacaktık. Sabah uyandığımızda Dersim – Ovacık yolunun kapatılmış olduğunu öğreniyoruz. Bunun, yangın bölgesine gidilmesini engellemeye dönük keyfi bir uygulama olduğu aşikardır!

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.