Faşistler Chemnitz’teki cinayeti fırsata çevirmek istediAlmanya’nın doğusundaki Chemnitz’te bir Alman’ın öldürülmesini ırkçı faşistler fırsat sandı


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya‘nın doğusundaki Chemnitz’te haftasonu düzenlenen festivalde bir Alman’ın öldürülmesi sonrası başlayan ırkçı gösteriler pazar gününden beri dinmiyor. Kentteki yabancılara saldıran ırkçı faşistlere karşı binlerce anti-faşist gurupta sokakları boş bırakmadı. Çıkan çatışmalarda her iki taraftan da yaralananlar olduğu söyleniyor

Festival sırasında çıkan tartışma sonucu bir Alman’ın yaşamını yitirmesi ve sonrasında başlayan ırkçı protesto gösterileri pazartesi akşamı da devam etti.

Sıradan bir kavgada işlenen cinayeti fırsat bilen ırkçı faşistler bunu fırsata çevirmeye çaba gösterdiler ve yaman çelişki olarak  gösterileri için kentteki Karl Marx anıtı çevresinde toplandılar. Saksonya polisi yaptığı açıklamalarda bazı göstericilerin yüzünü kapattığı ve bazılarının da “Hitler selamı” verdiklerini belirtilerek, bu ihlaller karşısında “gerekenin yapılacağını” söyledi.

Faşistlere karşı gösteri
Faşistlerin eyleminden önce kentteki yabancı kökenlilere saldırılar düzenlenmesi üzerine anti faşist guruplar gösteri düzenledi. Eyleme Sol  Parti’li gençlerde katıldı.Sol Parti Chemnitz Teşkilatı Başkanı Tim Detzner burada yaptığı açıklamada,

“Yabancı gibi gözüken insanların kovalandığı sahneler, bizde kaygı yaratıyor. Chemnitz’in başka bir yüzü olduğunu, dünyaya açık ve yabancı düşmanlığına karşı olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

Karşı gösteride taşınan dövizde “Müslümanlara karşı nefrete hayır” mesajı yer alıyor.

Bu arada, Chemnitz şehir festivali sırasında çıkan tartışmada işlenen cinayetle ilgili gözaltına alınan iki şüpheli tutulandı. Chemnitz savcılığından yapılan açıklamada, 23 yaşındaki Suriyeli ile 22 yaşındaki Iraklı hakkında bir kişiyi bıçakla öldürdükleri şüphesiyle çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklama kararı verildiği belirtildi. Tartışmanın nedeni henüz bilinmiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.