Flormar Direnişi 106. gününde baskılarla karşı karşıyaFlormar fabrikası önünde 106 gündür direnen 132 işçi, patronların direktifini yerine getiren polis tarafından baskılanıyor


Çalıştıkları fabrikada sendikalı olmak istedikleri için işten atılan 132 Flormar işçisinin kararlı direnişi 106 gündür sürerken, baskılar da artıyor. Son olarak Kocaeli Valiliği, direnişçilerin müzik açıp halay çektiği, konuşma yapıp içerideki arkadaşlarına seslendiği ses aracını yasakladı.

Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek, Twitter hesabından attığı tweette bu engellemeye tepki göstererek, devlet yetkililerinin ve polisin işverenin tarafını tuttuğunu belirtti. “Sermayenin her türlü talebini direktifmiş gibi yerine getiriyorlar” diyen Kırmızıçiçek, söz konusu olan işçilerin hak ve menfaatleri olunca, devletin işverene kol kanat gerdiğine dikkat çekti.

Bundan önce de patronların fabrika girişine çektiği brandalar ve işçiler duvarların üzerine çıkamasın diye konulan dikenli teller yetmemiş, fabrika etrafına çimden duvarlar örülmüştü.

 

Direnişin 106. gününde Flormar İşçisi Bayram Demirel’in gazetemize yazdığı mektubu yayınlıyoruz:

 

Bugün direnişimizin 106. günündeyiz.

 

Ramazan ayı, bayram, seçim derken 105 gün geride kaldı. Biz hala emeğimizi çalanlarla hesaplaşmak için mücadele ediyoruz. Bütün yasaklamalara engellemelere rağmen sağduyulu davranıyoruz. Ama elbette biz de insanız bizim de bir sabrımız var, bir gün çatlayacak. İnşallah o günlere gelmeden zafere ulaşacağız, yoksa burada herkes zarar görecek.

 

Güya halkın seçtiği bir milletvekili ama sözde vekil, aslında vatandaş haini olan bu İstanbul vekilinin bu Flormar Kozmetik yönetiminden sanırım çok iyi bir çıkarı var. Var ki valiyi, kaymakamı devamlı arayıp bu eylemin bitirilmesini, buranın dağıtılmasını istiyor. Polisler de her gün farklı bir yasakla karşımıza geliyor. Mesela ses aracımızın sesini kestiler, müziği kapatmazsak araca el koyup trafikten men edeceklerini söylediler.

 

Aslında bu hiç önemli değil, aracımızın sesini kesebilirler ancak benim merak ettiğim, bu zalimler bu işçinin sesini nasıl kesecekler?

 

Burada dün bir trafik kazası yaşandı. 3 işçi hafif yaralandı 2 işçi ise hastanede tedavi altına alındı, biri hala yatıyor. Bu bir kaza olabilir ama buna sebep olan da bu zalimler.

 

Biz hep adalet bekledik, hala bekliyoruz. İnşallah er ya da geç adalet yerini bulacak, bizim mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bizim buradan gideceğimizi düşünenler yanılıyorlar, bizim ancak buradan cesedimiz çıkar. Ya Petrol İş Sendikası ve 132 işçi içeri alınacak, sulh olacak ya da Flormar ve Yves Rocher diye bir marka Türkiye topraklarından yok olacak.

 

Zafer Flormar direnişçilerinin olacak!

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.