Barış mitinginde Barış Anneleri’ne yasakDiyarbakır Valiliği, izin verdiği Barış Mitingi’nde barış pankartlarını ve Barış Anneleri’nin konuşma yapmasını yasakladı


“1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitinge izin veren valilik, bu izni de mitingin temel mantığını ortadan kaldıran yasaklarla fiilen geri aldı.

Asılacak pankartlardan yapılacak konuşmalara kadar bir dizi konuda yasak koyan valilik, Barış Anneleri’nin konuşma yapmasına da izin vermedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, tertip komitesi üyeleri ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube arasında yapılan toplantıda, polis miting alanı ve çevresine barış konulu pankartların asılmasını yasakladı. Miting alanına asılması yasaklanan pankartlar şöyle: “Barış tecrit edilemez“, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Savaşın, OHAL’in ve KHK’lerin karşısında barış kazanacak” ve “AKP savaş istiyor, barışı biz inşa edeceğiz.”

‘Barış Anneleri’nin konuşmasına yasak’

Tertip Komitesi’ne verilen 26 maddelik tutanakta, Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi yaklaşık 30 annenin mitinge katılarak, halkı selamlayacağı ve anneler adına bir annenin konuşma yapacağı, ancak inisiyatifin yasal bir kuruluşu olmadığı için izin verilemeyeceği belirtildi. Tutanakta, Barış Annelerinin “sözde Barış Anneleri” olarak nitelendirilmesi ise dikkat çekti.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: