Hamburg’ta ‘Irkçılığa Karşı Birlikte’ yürüyüşü yapılacakChemnitz’deki ırkçı histeri örneğinde olduğu üzere Almanya’da yükselişe geçen ırkçılığa karşı 29 Eylül’de kitlesel gösteri yapılacak


YAŞANACAK DÜNYA

Göçmenler üzerinde baskının ve ırkçılığın yükselişe geçtiği Almanya’da antifaşistler ve insan hakları savunucuları 29 Eylül’de kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Dünya kapitalizminin yapısal bunalımının derinleşmesi ve kızışan emperyalist rekabetin Almanya (ve Avrupa) özelinde birleşik etkisinin sonucu olarak, son Chemnitz örneğinde olduğu üzere her fırsatta istim alan ırkçı dalga, karşıt uçta tepkiye neden oluyor.

Başını kaldırmaya yeltenen neonaziler her sokağa çıktığında ya da saldırıya geçtiğinde ülkedeki antifaşistler de tepkisini sokakta gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde, Chemnitz kentinde, bir tartışma sırasında iki göçmenin bir Almanı bıçalayarak öldürmesini fırsat bilen neonaziler (ve faşist parti AfD) Chemnitz’de adeta göçmen avına çıkmış, antifaşistler ise karşıt fgösteri yapmıştı.

300’ün üzerinde kurum ve çevrenin çağrısıyla Hamburg’ta 29 Eylül’de yapılacak gösteriye 20 bin kişinin katılması bekleniyor.

“Irkçılığa Karşı Birlikte” adıyla geçen sene Berlin’de yapılan ilk yürüyüşe 10 binin üzerinde kişi katılım göstermişti.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."