1 Eylül’ü 10 Ekim’de ölümsüzleşenlere atfettiler1 Eylül’ü 10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşenlere atfeden Ankara’daki sendika, meslek ve kitle örgütleri kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi, açıklama sırasında Cumartesi Anneleri’nin isminin anılmasına tahammül edemeyen polis saldırı gerçekleştirdi, kısa süreli bir gerilim yaşandı


ATO, ÇHD Ankara Şubesi, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, İHD Ankara Şubesi, KESK Şubeleri Platformu, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, ÖHP Ankara Şubesi’nin “1 Eylül 2018 Dünya Barış Gününü kaybettiğimiz 103 insanımıza ithaf edelim istedik. Onların yarım kalan şiirini daha yüksek sesle biz tamamlayalım dedik” vurgusuyla bugün Ankara Gar önünde yapacakları eylem kitlesel katılımla gerçekleşti.

Alan polis ablukasına alınırken, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun konuşmasında Cumartesi Anneleri’nden bahsetmesi polis saldırısının bahanesi oldu, bu tutum nedeniyle kısa bir gerilim yaşandı.

10 Ekim 2015 yılında Kürdistan’da estirilen devlet terörünü, katliamları, kentlerin yerle bir edilmesini protesto etmek için sendika ve meslek örgütlerinin düzenlediği Barış ve Demokrasi mitingine katılmak için Türkiye’nin pek çok ilinden gelerek Ankara Gar’ı önünde toplanan kitlenin İŞİD’in canlı bomba saldırısına uğraması ve bu saldırıda 103 insanın hayatını kaybetmesinin üzerinden geçen zaman 3 yıla yaklaşıyor. Ankara’daki sendika ve meslek örgütleri bu 1 Eylül “Dünya Barış Günü”nü saldırıda ölümsüzleşen 103 komünist, devrimci, demokrat ve yurtsevere ithaf ederek Ankara Gar’ı önünde buluştular.

Polis her zaman olduğu gibi bu sefer de Gar’ın etrafını ablukaya aldı.

Kitle, 10 Ekim’de ölümsüzleşenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu pankartları beyaz karanfillerle taşırken, “Dağlar insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır” pankartı arkasında bir araya geldi.

Eylem,  10 Ekim’de ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ortak metni İHD Ankara Şube yöneticisi Saliha Şahin okudu.

‘Korkuya karşı barışın umuduna ihtiyacımız var’

Dünyanın her yerinde savaşların, etnik çatışmaların yaşandığı, kimyasal silah kullanımından bile çekinilmediği bu dönemde “barışın insanlık için umudu ifade ettiğini belirten Şahin, “Güvenlik tedbirleri adı altında ormanların yakıldığı, doğanın katledildiği ülkeler arası sorunları çözümde barış dilinin yerine savaş dilinin hakim olduğu bir süreci yaşıyoruz. Bölgede, Ortadoğu’da ve dünyada barışa ihtiyacımız var. Silahın, şiddetin yarattığı korkuya karşı barış umuduna ihtiyacımız var” dedi.

‘Barışı kendi ellerimizle kurana dek mücadele edeceğiz’

Ülkedeki kapsamlı krizlere, çatışma ortamına karşı “barış” için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Eşitlikten, özgürlükten ve adaletten yana tüm insanların barış umudunu yükseltmeye çağırıyoruz. Bizler, eşit özgür ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke ve dünyayı kendi ellerlimizle kurana kadar mücadele etmeye ve bu mücadeleyi her alanda büyütmeyi amaçlıyoruz” diye belirtti.

Zöhre Tedik: Barış talebimiz susmayacak

Daha sonra 10 Ekim’de ölümsüzleşen Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik söz aldı. 2015’te barış talebini haykırdıkları için oğlunu kaybettiğini dile getiren Tedik, aynı taleple bir araya gelenlerin kimisinin kardeşini, kimisinin eşini kimisinin de babasını kaybettiğini ifade etti. Tedik, “Bu ülkede kanın durması, dağdaki gençlerin, Suriye’deki insanların, askerlerin ve polislerin ölmemesi için biz burada çaba sarf ettik. Onun için o gün yüz binler bu alana geldi. Ama ne olursa olsun barış talebimizi devam ettireceğiz. Her 1 Eylül’de ve 10 Ekim’de barış talebimiz susmayacak” dedi.

Cumartesi Anneleri’nin adına özel “alerji”!

Ardından söz alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise Ankara Gar’ında yaşamını yitirenlerin arkasından barış duygularını ve direnişi devam ettirdiklerini belirtti. Kerestecioğlu, “Bu duyguyu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Cumartesi Anneleri olarak bugün 701’inci haftada arkadaşlarımız, güler yüzlü insanlarımız İstanbul’da oturuyor olacaklarsa, o direniş azmini nasıl kaybetmedilerse bizler de aynı şekilde devam ettireceğiz” dedi. Kerestecioğlu, konuşmaya devam ettiği sırada Cumartesi Anneleri’ni andığı gerekçesiyle “müdahale” anonsu yapıldı. Ardından polis kitleyi dağıtarak alana karanfil bırakılmasına izin vermedi.

Bu sırada 10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazıldığı, “Barış’ın adı” yazılı pankartla alana karanfil bırakmaya giden kitlenin önünü kesen polisler pankartı yırtarak anıta sadece bir grubun karanfil bırakmasına izin verdi. Kitleyle polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından kitle, “Savaşa Hayır barış hemen şimdi” ve “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları ve alkışlarla durumu protesto etti. Bu sırada da polis bir kişiyi fotoğraf çektiği için gözaltına almaya çalıştı. Kitlenin müdahale etmesiyle gözaltı yaşanmadı.

Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu