1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali dün başladı16’ıncısı düzenlenen 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali dün yapılan paneller, söyleşiler, konserlerle başladı, polis tacizleri eksik olmadı, Flormar direnişçisi işçiler de bugün stantlarıyla festival alanında olacaklar


Bu yıl 16’ıncısı düzenlenen 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali dün başladı. Saat 19:00’da çevrede oturan emekçilerin de katılımıyla kapılarını açan festivalin düzenleyicileri arasında SMF, Partizan, HDP, ESP, EMEP, KÖZ, DHP, Emekliler Dayanışma Sendikası, Güç-Der ve Aşık Veysel Mahalle Muhtarlığı bulunuyor.

Gazetemiz de açtığı stantla festival alanında yer aldı.

İlk gününde davul zurnayla başlayan etkinlikte 1 Mayıs Mahallesi’nin kuruluşunu anlatan sinevizyon izlendi. Ardından geçtiğimiz seneki gibi çevre halkını oldukça ilgilendiren bir konu olan kentsel dönüşüm ve imar iskan barışı hakkında düzenlenen sunum ilgiyle takip edildi.

Bu sene düzenlenen ilk panelin konusu olan “Tecrit” üzerine TDİ ve HDP adına konuşmalar yapıldı. TDİ adına konuşan Av. Seher Dursun, hapishanelerdeki tecrit uygulamalarının amaçları ve sonuçlarından bahsetti. HDP adına yapılan konuşmadaysa tecridin aslında devlet tarafından sokaktaki sıradan bir vatandaşa dahi çeşitli biçimlerde uygulandığına dikkat çekildi.

Ardından sanatçı Şenol Akdağ sahne aldı. Ezgileriyle mahalle halkına güzel bir dinleti sunan Akdağ’ın programının sonlarına doğru tüm festival alanında elektrikler kesildi.

Alanda elektrik kesilmesinin sebebinin polis olduğu düşünülüyor. Parkta stantlar kurulmaya başladığından beri akrepler ve TOMA’lar ile etrafta dolaşan, stantları gezip kimi zaman taciz edici laflar sarf eden polisler elektrik kesildikten hemen sonra kalkanlar ve plastik mermili silahlar ile parkın içine girdi. Amaçlarının festivale gelen halkı korkutmak olduğu her hallerinden belli iken parktaki kitle kendi türkülerini kendi söyleyip zılgıtlar eşliğinde halaya devam ettiler.

Festivalin ilk bugünkü panel ve sunum konusu ise kadın. İki oturum halinde yapılacak panelin “Tarihsel süreçte kadının rolü” isimli ilk oturumunda konuşmacı olarak DKH, KÖZ ve YDK yer alırken, “Kadının ekonomik durumu ve kadına yönelik şiddet” isimli ikinci oturumunda ise SKM, TJA ve YDK yer alacak.

HDP milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katılacağı 2. günde müzik dinletisini Grup Alamor, PSAKD Kadın korosu ve erbane grubu yapacak.

Bugün festival alanında 108 gündür fabrikalarının önünde direnen Flormar İşçileri de olacak. Direniş esnasında yaptıkları koku, sabun ve tokaları satışa çıkaracak olan direnişçi işçiler, kendilerine destek vermek isteyen tüm kesimleri yarın festival alanına çağırıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir