Cumartesi Anneleri’nin yarattığı korku polis ablukası oldu!Polis, Cumartesi Anneleri’nin 701. hafta eylemi nedeniyle İstiklal Caddesi’ni ablukaya aldı, Anneler desteğe gelenlerle İHD’den çıkarak yürümek istedi, önleri polis tarafından kesilince basın açıklaması ve oturma eylemi yaparak eylemi sonlandırdı


Taksim bir kez daha polis ablukası altında. Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasının Süleyman Soylu’nun emriyle saldırıya uğramasının arkası, Meydan’daki eylem yasağının kalıcılaştırılması biçiminde gelmişti.

Bu yasak AKP Sözcüsü Ömer Çelik tarafından “İstiklal Caddesi gibi yerlerde eylemlere asla müsaade edilmeyecek. Eylemi AK Parti bile düzenliyor olsa müsaade edilmeyecek” sözleriyle ilan edilmişti.

Cumartesi Anneleri dün İHD’de basın açıklaması yaparak Meydanı terk etmeyeceklerini belirtip, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan randevu istemişti. Annelerin açıklamasının hemen ardından İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Lisesi’ne çıkan tüm yollara polis bariyerleri konulmuştu.

Bu sabah da bahriyelerle sokaklar kapatıldı, Meydan’ın çevresine TOMA, akrep ve çevik polisi yığınağı yapıldı, her iki yönden gelenlerin Meydan’a girişine izin verilmedi.

İHD’nin bulunduğu Büyük Parmak Kapı Sokak’ın  İstiklal’e açılan noktasına da bariyer kuran polis, buradan çıkan Anneler’in önünü kesti. Annelerle birlikte destek için gelen HDP-CHP milletvekilleri ve çok sayıda insanın önü kesilince, kitle bu noktada oturma eylemine başladı. Cumartesi Anneleri adına Maside Ocak burada ortak basın açıklamasını okudu.

Oturma eylemi ve basın açıklaması yapılırken polis kitleye “dağılın” anonsu geçmeye başladı.

Bu arada Cumartesi Anneleri’ne destek için İstiklal Caddesi’ne gelen çok sayıda insan Meydana yakın noktalarda durdurularak içeri alınmadı.

Anneler 701. haftada Mehmet Ertak’ın akıbetini sormak için alanda olacaktı.

Anneler basın açıklaması okunduktan sonra bu haftanın eylemini sonlandırdılar.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi