PSAKD’nin 3 günlük etkinliği dün başladıPir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin üç günlük etkinliğinin birinci günü dün Kurfalı Cemevi’nde başladı.


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin üç günlük etkinliğinin birinci günü dün Kurfalı Cemevi’nde başladı. Saat 19.00’da “Alevilerin güncel sorunları ve alevi kurumları olarak güncel sorunlarımız” ile “Tarihte alevi katliamları” isimli iki panelle başlayan etkinliğin dünkü konuşmacıları Niyazi Yaşar, PSAKD eski genel başkanı HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül ve araştırmacı yazar Mehmet Bayrak idi.

İlk sözü Kemal Bülbül alarak, Dersim’deki orman yangınlarına dikkat çekti. Bu yangınların ilk olmadığını ve devletin o bölgeye uyguladığı katliamların devamı niteliğinde olduğunu anlattı. Kürdistan coğrafyasında yaşayan Alevilerin ve Kürtlerin sistematik olarak bunlara maruz bırakıldığını aktardı.

Sonra sözü Mehmet Bayrak alıp, tarihte yaşanmış Alevi katliamlarını belgeler ve sayısal veriler ile dinleyicilere anlattı. Devletin yüzyıllardır muhalif ve azınlık kesimlere uyguladığı sindirme ve baskılama politikalarının tarihsel süreç ile ilişkisini kurdu. Örgütlenme vurgusu yaparak gelecekte bu katliamların önüne geçilebileceğini ve bu örgütlenmelerin emek eksenli örgütlenmeler olması gerektiğini vurguladı.

İlk gününü bu şekilde tamamlayan panele çevre halkının katılımı oldukça iyiydi. Cemevi’nin salonunun neredeyse dolduğu etkinlik önümüzdeki bugün ve yarın da devam edecek.

Ayrıca Kontrol Et

Ataman tipi örgütçülük -II

Ataman, o dönem bizim çizgimizi ve politikalarımızı iyi kavrayan, bunu hayata geçiren, militan bir pratik ve teori ilişkisini kendisinde cisimleştirmiş, o politikaları uygulamakla kalmayıp geliştiren bir insan olarak bilincimde yer etti.