Chemnitz’de antifaşistler sokakları terk etmiyorDaniel H’yi anmak bahanesiyle sokağa çıkan ırkçılara karşı antifaşistler yine alanlardaydı


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın Chemnitz kentinde, çıkan bir tartışmada Daniel isimli Almanın öldürülmesini bahane ederek bir haftadır göçmenlere karşı sokaklara çıkan Neonaziler dün yine yürüyüş yaptı.

Irkçı PEDIGA ve faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yanlıları, saldırıda ölen kişiyi anmak için toplanırken, sol ve antifaşist gruplar “Nefret yerine sevgi” sloganıyla bir araya geldi.

70 dernek ve örgütün öncülüğünde, mültecileri destekleyenlerin düzenlediği yürüyüşe 4 bin kişi katılırken, ırkçı eyleme katılımın sayısı 4 bin 500 olarak açıklandı.

Faşistlere müdahale etmek isteyen antifaşistler polis tarafından engellenirken, çıkan arbedede yaralanan 11 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 300 kişinin gözaltına alındığı, gösteri alanının dışında ise bir Afgan mültecinin faşistlerin saldırısına uğradığı bildirildi.

Chemnitz kentinde 25 Ağustos gecesi yaklaşık 10 kişinin karıştığı bıçaklı kavgada 35 yaşındaki bir Alman öldürülmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.

Polis öldürülen Daniel H adlı şahısla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Suriyeli ve Iraklı iki mülteci gözaltına alınmıştı.

Daniel H’yi anma gerekçesiyle “Pro Chemnitz” adlı ırkçı oluşumun hafta başında düzenlediği gösteride çıkan olaylarda 2’si polis 20 kişi yaralanmış, “Nazi selamı” vermekten dolayı da 10 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …