Galatasaray Meydanı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne de yasaklandı!Galatasaray Lisesi’nin önünü tüm basın açıklamalarına ve eylemlerine kapatan AKP devleti, Cumartesi Anneleri’ne dönük saldırgan tutumunu çalışırken hayatlarını kaybeden işçilerin ailelerine de sergiledi.


İş cinayetlerinde katledilen işçilerin ailelerinin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması ve iş cinayetlerine maliyet hesaplarıyla davetiye çıkarıp, üstünü örtmek için her şeyi yapan patronların yargılanması talebiyle bugün 75’incisi yapacakları Vicdan ve Adalet Nöbeti de AKP iktidarının yasak tutumuyla karşılaştı.

75 keredir yağmura-kızgın güneşe-soğuğa aldırmadan taleplerini sessizce dile getiren aileler, karşılarına çıkan polise “yasal hakkımızı kullanıyoruz, yasaklamak yasadışı bir tutumdur” dediler.

Polis ablukası altında bir süre tartışan aileler kendilerine tebliğ edilen yasak kararının altına da “Bu içerik Anayasaya ve yasalara aykırıdır. Tüm itiraz haklarımız saklı kalmak kaydıyla saat 13:23’te tebligatı aldım” ibaresini yazarak imzaladılar.

75’inci nöbeti tutamayan aileler Pazartesi günü yasal başvurularda bulunup, bu yasadışı tutumun kaldırılmasını talep edeceklerini vurgulayarak alandan ayrıldılar.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.