Kontrgerilla merkezinde 6 ay işkence gören Ayten Öztürk tutuklandıLübnan’da gözaltına alınıp, 6 ay boyunca bir kontrgerilla merkezinde işkence gördükten sonra polise teslim edilen Ayten Öztürk, sorgu hakimliğince işkence beyanları kayda geçirilmeden tutuklandı


8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da havaalanında gözaltına alınmasının ardından 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve en sonunda Ankara Siyasi Şube’de olduğu kabul edilen Ayten Öztürk, sorgu hakimliğince tutuklandı.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), Öztürk’ün tutuklanma haberini sosyal medya hesabı üzerinden, “Ayten Öztürk’ün işkence beyanları, ne savcılıkta ne de sorgu aşamasında savcı ve hakim tarafından dinlenilmemiştir. Avukatlarının ve kendisinin beyanları tutanağa geçirilmemiştir” ifadeleriyle paylaştı.

HHB, Öztürk’ün bu 6 aylık süre boyunca bir kontrgerilla merkezinde tutulduğu, sistematik işkenceye maruz kaldığı, en son Ankara Terörle Mücadele ekiplerine teslim edildiği bilgisini paylaşmıştı.

HHB, hesabından “Müvekkilimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında Kontrgerilla’nın elinde tutulmuş. İşbirliği yapmayı reddettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır” denilmişti.

Öztürk’ün vücudunda yanık izleri bulunduğunu, kendisine elektrik verilerek işkence edildiğini, tazyikli su, askıya alma, falaka gibi işkencelere de maruz kaldığını duyuran HHB, kontrgerillanın “Seni arayan soran yok” diyerek Öztürk’e psikolojik işkence de yaptığını aktarmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.