1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali sonlandı1 Mayıs Mahallesi’nin kuruluşunun kutlandığı 3 günlük festival, yürüyüş, panel ve sahne alan müzik grupları, çekilen coşkulu halaylarla sona erdi


1 Mayıs Mahallesi’nin 41. Kuruluş yıldönümü, Deniz Gezmiş Parkı’nda 16’ıncısı düzenlenen 3 günlük Festival’le kutlandı.

Festival’in birinci günü sinevizyon gösterimi, kentsel dönüşüme dair panel ve cezaevleriyle ilgili sunumlar ve müzikle başlamıştı. İlerleyen saatlerde muhtemelen polis tarafından gerçekleştirilen elektrik kesintisiyle erken sonlandırılmıştı.

2’inci gün

İkinci gün Festival temasına uygun olarak kadın ve çocuk istismarına karşı düzenlenen yürüyüşle başladı. Mahallede yaşanan çocuk istismarına karşı saat 17’de Mahalle Cemevi’nden başlayan yürüyüşte “Çocuk susar sen susma, istismarı aklama”, “Jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması” gibi çeşitli sloganlar atıldı. Yürüyüş boyunca korteji hem önden hem arkadan akrep tipi araçlarla izleyen polis “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan inadına isyan inadına özgürlük” sloganının devlete yönelik olduğu gerekçesiyle atılmasını engellemeye çalıştı. Nitekim kortej bu sözümona yasağı tanımadığını beş dakika sonra tekrar aynı sloganı atarak gösterdi.

Kendi el emekleri olan toka, buzdolabı süsü ve lavanta kokuluklarıyla stand açan Flormar direnişçileri festivale renk kattı. İşçiler, okurlarımız ile festivale gelen insanlara bildiri dağıttı, standa gelenlerle sohbetleşti ve panel esnasında sahneden konuşma yaptılar.

Konuşmayı yapan Flormar direnişçisi, 100 günü aşan direnişi; önlerine çıkan engellerin aşılışı, işçiler arası dayanışmayı ve en önemlisi haklı mücadelenin verdiği direngenliği anlattı. Direnişçi, sözlerini “Hakkımızı alana kadar direneceğiz, asla direnişi bırakmayacağız” diyerek noktaladı.

Panel esnasında “Tarihsel süreçte kadının rolü” ve “Kadının ekonomik konumu ve kadına yönelik şiddet” konuları işlendi.

Panelin ardından sahne alan Alamor grubu ve ardından çıkan Pir Sultan Abdal Erbane grubu eşliğinde halaylar çekildikten sonra festival bugünlük noktalandı. En son olarak, ilk gün gözaltına alınan üyeleri yanlarında olmadan festivale katılan ancak yaşanılan şaibeli elektrik kesintisi sebebiyle sahne alamayan Grup Munzur’a da teşekkür edildi.

3’üncü gün

Festival’in son günü de yürüyüş, panel, müzik ve coşkulu halaylarla gecenin geç saatlerinde tamamlandı.

Öğlen saat 13:00’te 1 Mayıs Mahallesi eski son duruktan başlayarak “Dün bizimdi, gün bizim, yarın bizim olacak! 2 Eylül ruhuyla mücadeleyi yükseltiyoruz!” sloganlı pankartla yürüyüş düzenlendi.

Akşam saatlerinde başlayan festival programı ESP, KÖZ, PARTİZAN, SODAP ve SMF’nin katılımıyla “Seçimler-Türkiye’de Güncel Süreç ve Devrimcilerin Görevleri” konulu panel ile başladı.

Sunum ve soru-cevaplardan sonra programa müzik gruplarıyla devam edildi. Ronahi, Koma Çiya, Grup Vardiya ve Grup İsyan Ateşi’nin ezgileri ve çekilen coşkulu halaylarla program sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.