41 Burda AVM’de işçiler 14 saat çalıştırılıyorlar41 Burda AVM işçileri 14 saatlik çalışmaya isyan edip, yönetim toplantısına katılmak istediklerinde karşılarında güvenliği buldular, durumu topladıkları imzalarla Vali’ye götürdüler ordan da ses seda çıkmadı!


Düşük ücretlerle AVM’lerde çalışan işçilerin her türlü kuralsızlığa, keyfiyete, mobbinge maruz kaldıklarını, iş güvencesinin esemesinin okunmadığını biliyoruz. Örgütsüzlüğün hüküm sürdüğü ve bu örgütsüzlük oranında sömürünün de katmerlendiği AVM’lerde çalışan işçilerin dönem dönem lokal kalsa da çeşitli eylemler gerçekleştirdikleri basına da yansıyor.

Bu haberlerden biri de kocaelibaris internet gazetesinin sayfalarına yansıdı. Duygu Güzel’in yaptığı haberde Kocaeli’de yakın dönemde açılan 41 Burda AVM’de işçilerin 14 saat çalıştırıldıkları ve bu hoyratlığa itiraz etmek için yönetim toplantılarına katılmak istedikleri, fakat karşılarına güvenlikçiler çıkarılarak engellendikleri yer alıyor.

Gazeteye konuşan işçiler, 41 Burda’nın diğer AVM’lerden 1 saat geç kapandığını belirterek, 18 Haziran günü AVM yönetiminin toplantısına katılıp, dertlerini anlatmak istediklerini, ama içeri alınmadıklarını belirtmişler. İşçilerden biri bu anları kaydederek gazeteye de göndermiş.

İzmit genelinde AVM’ler saat 22.00’de kapanırken 41 Burda AVM’de kapanış saati 23.00. Kendilerine ayıracak zamanlarının kalmadığını belirten işçileri sadece AVM patronları değil, onların arkasında duran Valilik de duymamış! İşçiler patronların hoyratlıklarına karşı topladıkları imzaları Valiliğe vermişler, fakat ses seda çıkmamış!

Konuyla ilgili gazeteye konuşan ve işten atılma korkusuyla isminin açıklanmasını istemeyen bir işçi durumu şu sözlerle özetliyor:

Sabah saat 09.00’da iş başı yapıyoruz ve bu saatte her şeyin bitmiş olması gerekiyor. Dükkan temizliği olsun, ürünlerin düzeni olsun. Biz hangi ara kahvaltı yapacağız? Burası önceden böyle değildi sonradan yönetim kendi kafasına göre karar alır oldu. Hiçbir mağaza yöneticisinin fikri sorulmuyor. Duruma dur demek için aramızda imza topladık, tüm mağaza çalışanları da destek verdi. İmzalarımızı Valiliğe sunduk fakat sonuç yine olumsuz. Ben ne çocuklarıma, ne eşime vakit ayırabiliyorum. Bu kadar çalışıyorsun sonra senden verim bekliyorlar. 18 Haziran’da toplantı yapıldı AVM yönetimince, biz de girmek istedik toplantıya fakat güvenlik izin vermedi. Bizi içeriye almadılar. Sonra aramızdan sadece bir kişinin içeri girebileceği söylendi. O bir kişiyi gönderdik ancak yine bir değişiklik olmadı. Aylardır uğraşıyoruz, fakat bıraktık artık. Hiçbir şey değişmiyor.

Haber videosu için linki tıklayın

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu