‘Akdeniz göçmenler için en ölümcül geçiş güzergahı’Birleşmiş Milletler’in ‘Umutsuz Yolculuklar’ başlıklı raporunda Akdeniz’in göçmenler için dünyanın en ölümcül geçiş noktası olduğu ve son 8 ayda bin 600 göçmene mezar haline geldiği belirtilerek, Avrupa ülkelerine çağrı yapıldı


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Akdeniz’den Avrupa’ya gitmek isteyen mülteci sayısında düşüş olduğunu fakat bu güzergahın 3 yıl önce Bodrum’da Aylan Kürdi’nin cesedinin bulunmasından bu yana en ölümcül güzergâh haline geldiğini ve sadece Ocak-Ağustos 2018 tarihleri arasında bin 600 insanın ya boğulduğu ya da kaybolduğuna dikkat çekti.

AA’nın haberleştirdiği BMMYK’nın, “Umutsuz Yolculuklar” başlıklı raporda, Akdeniz’in düzensiz göçmenler için ne kadar tehlikeli olduğuna bir kez daha vurgu yapılarak, Avrupa ülkelerine düzensiz göçmenlere güvenli ve yasal geçiş yolları açmaları, yeni iskan alanlarını artırmaları ve ailelerin bir araya gelmesinin önündeki engelleri kaldırmaları çağrısında bulunuldu.

Raporda, 2018 başından bu yana Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan bin 600’den fazla düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği veya kaybolduğu kaydedildi.

Akdeniz’den Avrupa kıyılarına ulaşan düzensiz göçmen sayısının geçen yıllara göre ciddi oranda düştüğü belirtilen raporda, ölüm oranlarının ise hızla arttığı vurgulandı.

Rapora göre, ocak ve ağustos ayları arasında Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye çalışan her 18 kişiden biri öldü veya kayboldu. 2017’de her 42 kişiden birinin yaşamını yitirdiği veya kaybolduğu kayıtlara geçmişti.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya karayoluyla geçiş sırasında karşılaştıkları tehlikelerin de ana hatlarıyla anlatıldığı raporda, bazı ülkelerin düzensiz göçmenleri engellemeye yönelik sınır bölgelerindeki aldıkları önlemler eleştirildi.

‘Dünyanın en ölümcül geçiş noktası’

BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Pascale Moreau, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu rapor, Akdeniz’in dünyanın en ölümcül deniz geçişlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit etti.” ifadelerini kullandı.

Moreau, Avrupa kıyılarına ulaşan düzensiz göçmen sayılarının düştüğünü anımsatarak mevcut sayıların yönetilebilir olduğunu, bununla beraber Avrupa’nın insani bir sınavdan geçtiğini ifade etti.

BMMYK’nin raporunda, bu yıl 7’si haziran ayından bugüne kadar olmak üzere Akdeniz rotasında yaşanan 10 olayda 50 veya daha fazla göçmenin öldüğüne dikkat çekildi.

Geçen yıl Kuzey Afrika-İspanya rotasında 200 düzensiz göçmen hayatını kaybederken bu rakam yılın 8 ayında 300’ü geçti.

Karayolu güzergahlarında yaşamını yitiren düzensiz göçmenlerin sayısı geçen yılın tamamında 48’di. 2018’in başından bu yana karayolundan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 78 kişi öldü.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.