Hamburg ve Berlin’de ‘Deniz Köprüsü’Akdeniz’de yaşanan göçmen ölümlerini protesto etmek için Hamburg’taki yürüyüşe 16 bin kişi katıldı


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın Hamburg kentinde bugün göçmenlerle dayanışmak için büyük bir yürüyüş yapıldı.

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre, çeşitli antifaşist, ilerici, demokrat kurum ve çevrelerin organize ettiği yürüyüşe 16 bin kişi katıldı.

SeeBrücke” (Deniz Köprüsü) adıyla gerçekleştirilen yürüyüş Landungsbrücken’den başlayıp Rathausmarkt’ta sonlandırıldı. Eylemciler burada yere yatarak “Son 20 yılda 20 binin üzerinde göçmen denizlerde boğularak hayatını kaybetti. Biz burada 16 bin kişiyiz. Bakalım göçmen ölümleri ne kadar alan kaplıyor” sorusunu çarpıcı biçimde yanıtladılar.

Hamburg’taki yürüyüş Almanya’nın bir çok kentinde yapılan “SeeBrücke” eylemlerinin bir parçası.

hambur mültecilerle dayanışmahamburg mültecilerle dayanışmahamburg mültecilerle dayanışmahamburg mültecilerle dayanışma

Bugün Berlin’de yapılan ve “Berlin güvenli liman olmak istiyor” pankartının taşındığı eyleme 2 bin 500 kişi katıldı. Yürüyüş Red Town Hall’den başlayıp Brandenburg Tor’da bitirildi.

berlin mültecilerle dayanışma

Benzer protesto gösterileri dün (Cumartesi) Almanya’nın Duisburg, Düsseldorf, Karlsruhe, Flensburg kentlerinin yanı sıra İsviçre’nin Zürih şehrinde gerçekleştirildi.

Ayrıca Kontrol Et

Galloway, Filistin kampanyasıyla ara seçimi kazanıp Britanya Parlamentosu’na geri döndü: Bu, Gazze için!

Rochedale ara seçimini Gazze kampanyasıyla kazanan Galloway, İşçi Partisi liderine seslenerek "Keir Starmer – bu Gazze için" diyerek ekledi: "Filistin felaketini mümkün kıldığınız, teşvik ettiğiniz ve örtbas ettiğiniz için yüksek bedel ödeyeceksiniz."