Ramîn Huseyn Penahî yarın idam edilecek!İran faşist molla rejimi tüm tepkilere ve direnişlere rağmen Kürt devrimci Ramîn Huseyn Penahî’yi yarın idam edecek


İran faşist molla rejimi Kürt devrimci Ramîn Huseyn Penahî’yi yarın idam edecek. Kürt düşmanlığında Türk devletiyle yarışan İran molla faşizmi, Penahî’nin idamını Kürt halkının özgürlük ve eşitlik özlemini, taleplerini bastıracak bir gözdağı aracı olarak kullanıyor. Diğer idamlarda olduğu gibi…

Penahî geçtiğimiz yıl (23 Haziran 2017) İran Kürdistan’ının (Rojhilat) Sine kırsalında İran kontrası olarak bilinen Pastaranlarla girdiği çatışmada yaralı yakalanmış bir Komela savaşçısı.

Yakalandıktan sonra işkencelerden geçirildi, uzun bir süre yaralı ve sağ olduğu gizlendi. Sonuçta rejimin faşist mahkemelerince “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” yargılandı ve 25 Şubat 2018’de idam cezasına çarptırıldı.

Molla rejiminin işkencecileri, mahkemeleri, cezaevi zebanilerinin Penahî’yi teslim almak için denemedikleri yol kalmadı. İdama karşı itirafçı olmasını, halkına ihanet etmesini dayattılar. O inandığı ve uğruna savaştığı değerlerine, halkına ihanet etmeyi reddederek, her defasında direnişini daha fazla büyüttü.

Penahî şu anda ölüm orucunda ve direnişini onurluca sürdürmektedir. Faşizmin idam ipini de bu direnişle karşılayacak.

Penahi’nin İran rejim güçleri tarafından idam edileceği açıklamasından kısa bir süre sonra, yeğeni Nıştıman Hüseyin Penahi kendini asarak, yaşamına son verdi (Mayıs ayında)

İdam kararına tepki göstererek yaşamını son veren Nıştıman’ın, dayısının idam edilmemesi için duyarlılık oluşmasını istediği öğrenildi.

Penahi’nin idam edileceğinin duyurulmasından sonra dünyanın birçok yerinde tepkiler yükseldi. Birçok örgüt ve kuruluş yaptıkları açıklamalarla İran rejim güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Bu çabaların sonuçlarından biri rejimin idam kararını 3 Mayıs tarihinde geçici olarak askıya alması oldu. Fakat bu askıya almayı da daha sonra kaldırarak idamı kesinleştirdi.

Çünkü Kürt korkusu ve derinleşen toplumsal kriz Penahî’nin idamını kendisi için adeta zorunlu kılıyordu. Gözdağı ve korku salması için…

Fakat Penahî’nin idamı, kendisi de çatırdayan ve sonuna doğru giden köhnemiş molla rejiminin temellerini daha fazla sarsacaktır.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: