Sendikal örgütlenmeye silahla tehdit, işçi kıyımı ve direniş!Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışıp, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlü oldukları için işten atılan ve 21 gündür İstasyon önünde direniş yapan işçiler bugün kent merkezinde kitlesel basın açıklaması yaptı


Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışıp, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlü oldukları için işten atılan ve 21 gündür İstasyon önünde direniş yapan işçiler bugün kent merkezinde kitlesel basın açıklaması yaparak sendikalı olarak işe geri dönme taleplerini yinelediler.

TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonu’nda çalışan işçiler Nakliyat-İş’te örgütlenmiş, sendika çoğunluğu sağladıktan sonra patron durumdan haberdar olmuştu. İşçileri sendikadan istifa ettirmek için silahla tehdit etmiş, zorla e-devlet şifrelerini almak istemiş, işçi kıyımı basıncıyla sendikal örgütlenmenin altını boşaltmak istemişti. Patronun sendika düşmanı bu tutumuna direnerek istifa etmeyen işçilerden 18’i işten atılmış, atılan işçiler 21 gündür Nakliyat-iş’le birlikte işyeri önüdne direnişe başlamışlardı.

Direnişin bugünkü 21. gününde Nakliyat-İş yöneticileri, Muğla’daki çeşitli kitle örgütleri, partiler ve CHP milletvekilleriyle işçi ailelerinin katıldığı kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi.

Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması öncesinde alana yürüyüşle gelmek isteyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Polis barikatını tartışarak aşan kitle alanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında ilk olarak Nakliyat-İş Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik konuştu.

Daha sonra söz alan Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, İstasyon’da yaşanan süreci, patronun sergilediği sendika düşmanı tutumu teşhir ederek, kimsenin sendikalarını ve sendika üyelerini baskı ve tehditle teslim alamayacağını vurguladı.

Küçkosmanoğlu, “Günlerdir burada direnen işçi kardeşlerimiz ekmeklerine sahip çıkmak için, çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için, daha insani koşullarda yaşanabilecek bir ülke için sendikamıza üye olmuşlardır. Patronların karşısında teslim alabileceği bir sendika yoktur. Bu kanunsuzluğa karşı teslim olmayacağız” şeklinde konuştu.

Açıklama CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve direnişte olan bir kadın işçinin konuşmalarından sonra atılan sloganlarla sona erdi.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir