Çin’deki ‘Jasic’ işçileriyle dayanışma eylemleriBağımsız sendikada örgütlendikleri için kovulan işçilerle enternasyonal dayanışma büyüyor


YAŞANACAK DÜNYA

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan “Çin’in Silikon Vadisi” diye adlandırılan Shenzhen sanayi bölgesinde “Jasic Technology” şirketine ait fabrikada işten çıkarılan işçilerle enternasyonal dayanışma büyüyor.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Amerika’dan Almanya’ya, İngiltere’den Güney Afrika’ya pekçok ülkeden sınıf kardeşlerinin, Jasic işçileri ve onları destekleyen öğrencilerle dayanışma eylemleri düzenledikleri görülüyor. Eylemlerde “Tutuklanan işçilerin ve öğrencilerin derhal serbest bırakılması” talebi dile getiriliyor.

Amerika ve İngiltere’deki Jasic şirketine bağlı kurumların önünde, Almanya’da ise DGB sendika konfederasyonu önünde yapılan eylemler bunlardan bazıları.

jasic işçileriyle dayanışma

Almanya Hamburg DGB önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma

Almanya Berlin Çin Elçiliği önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma

Amerika Seattle Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma

Amerika Seevetal Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma

İngiltere Manchester Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma

Güney Afrika

 

jasic işçileriyle dayanışma

Hindistan Bangalore

Bağımsız bir sendikada örgütlenmeye başladıkları için işçilere yönelik saldırı başlatan devlet, son olarak, işçilere destek veren öğrencilerin kaldığı yere 24 Ağustos sabahı polis baskını örgütlemiş ve 50 öğrenciyi tutuklamıştı.

jasic işçileriyle dayanışma

Tutuklanan Çinli öğrenciler

 

Bir süre haber alınamayan öğrencilerin (Chinaworker.info’nun aktardığına göre) açlık grevine başladıkları bildirildi.

50 öğrenci ve 5 işçiden oluşan grubun dahil olduğu hareket, Çin’de yasak olan bağımsız işçi sendikaları ve işçi hakları için büyüyen mücadelenin bir parçası.

Geçen ay, bağımsız bir sendika kurmaya çalıştıkları için işten çıkarılan işçiler ve destekçileri protesto gösterileri düzenlediler. Ülkedeki yasalara göre tüm sendikalar, genellikle fabrika yönetimi ile birlikte hareket eden, devlete bağlı bir grup olan “Tüm Çin işçiler Federasyonu”na kayıtlı olmalı.

İşten çıkarılan işçilerin mücadelesine destek veren üniversite öğrencileri işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını gösteren eylemler örgütlediler.

Temmuz ayında yapılan eylemlerde işçilerden ve destekçilerinden 30 kişi tutuklandı.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …