Trump’ın çağrısına Rusya’dan bombalı yanıtTrump ‘Esad Suriye’nin İdlib şehrine düşünmeden saldırmamalı’ dedi, Rusya İdlib’i bombaladı


ABD’nin başını çektiği batılı emperyalist güçlerin, Suriye’de Esad rejimini devirme planında Türkiye gibi bölgedeki işbirlikçi güçlerle birlikte eğitip-silahlandırıp-kullandığı IŞİD, El-Nusra kalıntılarının, azılı cihatçı grupların toplandığı son mevzi İdlib, Rusya tarafından bombalanmaya başlandı.

Rusya savaş uçaklarının İdlib’i bombalamaya başlaması, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden olası İdlib saldırısı üzerine yaptığı açıklamanın sonrasında yaşandı.

Trump, “Suriye Başkanı Beşar Esad Suriye’nin İdlib şehrine düşünmeden saldırmamalı. Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüzbinlerce insan ölebilir. Olmasına müsade etmeyin” demişti.

O, İdlib’e saldırmaması için çağrısını Esad’a yapıp, Rusya ve İran’a bu saldırıda ‘yer almayın’ telkininde bulundu. Fakat saldırı adeta, ‘burası benim çöplüğüm, burada benim borum öter’ dercesine Rusya’nın kendisinden geldi.

Suriye Ordusu İdlib’in etrafına askeri yığınak yaparken Rusya Hava Kuvvetleri İdlib’in Cisr eş-Şuğur ilçesine hava saldırısı düzenledi. Suriye Ordusuyla eş zamanlı düzenlenen operasyona, Suriye Ordusu 4’üncü Zırhlı Tümeni top atışlarıyla destek verdi. Hama’nın Jurin ilçesine konuşlanmış 4’üncü Zırhlı Tümen ayrıca ‘gerilimi azaltma bölgesi’nin sınırındaki, El Ghab Vadisindeki Karkur ve Kastun tepelerini bombaladı.

TAHRAN BULUŞMASI 7 EYLÜL’DE

Saldırının, İdlib meselesinin 7 Eylül’de Tahran’da İran, Rusya ve Türkiye liderleri arasında yapılacak zirvede masaya yatırılacak olmasının öngünlerine denk gelmesi de Türkiye’nin savaşı kucağında bulmasını koşullamış olacak.

TÜRKİYE CİHATÇILARI FENA HALDE SATMIŞ OLACAK

Ekonomik, siyasal krizin kıskacındaki faşist Türk devletinin elinin nelere mecbur kalacağını yaşayıp göreceğiz. Türkiye en başta, MİT’in de elinin kolunun içinde olduğu, bugüne kadar sırtını sıvazladıkları İdlib’e sıkışmış, mevzilenmiş gerici-cihatçı çeteleri fena halde ‘satmış’ olacak.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …