Ağustos’ta 41 kadın katledildiKadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ağustos ayında 41 kadın cinayetinin işlendiğini, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin de devam ettiğini belirtti


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2018 Ağustos ayında 41 kadın cinayetinin işlendiğini, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiğini açıkladı

Ağustos’ta 41 kadının katledildiğini tespit eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bu ayki raporuna, kadın cinayetlerinin şikayete bağlı olmaksızın basına yansıması nedeniyle tespit edilebildiğini fakat çocuk istismarı ve cinsel şiddete dair verilere, davacı olunmadığı sürece ulaşılmasının güç olduğunu hatırlatarak başladı. Bu saldırıların tespitinin devletin sorumluluğunda olduğu, İstanbul Sözleşmesi gereği de bunun yapılması ve şiddetle mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği, fakat söz konusu makamların bunları yapmadığını vurguladı.

Platform çocuk istismarı ve cinsel şiddet konusundaki verilerin sadece basına yansıyanlarla sınırlı olduğunu, gerçekteyse bu sayılardan çok daha fazlasının yaşandığını ifade etti. Basından derledikleri verilere göre 2018 Ağustos aynıda kadın cinayeti sayısının 41 olduğunu, çocuk istismarı ve cinsel saldırıların da devam ettiğini söyledi.

KCDP, bir önceki aya göre geçtiğimiz Ağustos ayında kadın cinayeti sayısının arttığını vurguladı. Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 15’inin şüpheli ölüm olarak kaydedildiğini, 13 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilemediğini ve 5’inin de kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğünü tespit etti.

İki trans kadının katledildiğini, ekonomik krizin faturasının kadın şiddetine dönüştüğünü ve buna izin verilmeyeceğini belirten Platform, direnen Flormar işçilerine de yer verdiği raporunda şu tespitleri yaptı:

Öldürülen kadınların 17’sinin faili meçhul, 10’u evli olduğu erkek tarafından, 5’i akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 3’ü babası, 3’ü oğlu, 1’i üvey oğlu, 1’i birlikte olduğu erkek ve 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

 

Kadınların 17’si 36-65 yaş, 6’sı 26-35 yaş, 6’sı 19-25 yaş, 1’i 15-18 yaş, 1’i 12-14 yaş, 1’i de 0-11 yaş aralığındaydı.

 

İstanbul’da 36 yaşındaki Sarıgül Hamarat’ın cansız bedeni ormanlık alanda, ateşli silahla vurulmuş halde bulundu.

 

Şırnak’ta ikamet eden 45 yaşındaki Asya Kolanç’ın cansız bedeni Dicle Nehri’nde bulundu.

 

Bursa’da 28 yaşındaki Belma Yavuz, çocuklarının gözlerinin önünde evli olduğu ve boşanmak istediği Emrah Yavuz tarafından kesici aletle öldürüldü.

 

6284 ile kadınların hayatı güvende

 

Ağustos ayında öldürülen kadınların 39’unun koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 2’sinin boşanmak istediği için ayrı yaşadığı biliniyor.

 

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.

 

6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulansaydı, çocuklar annesiz kalmayacaktı.

 

Öldürülen kadınların 25’inin çocuğunun olup olmadığı tespit edilemezken; 12’sinin var, 3’ünün yok ve 1’i hamile olarak biliniyor.

 

Kadınların 16’sı evliydi, 5’i bekardı.

 

Kadınların 17’si ateşli silahla, 7’si kesici aletle, 3’ü boğularak, 1’i asılarak, 1’, yüksekten düşerek ve 1’i darp edilerek öldürüldü. Kayseri’de 28 yaşındaki M.S, barışma isteğini kabul etmediği için İ.Y tarafından ateşli silahla öldürüldü ve ardından intihar etti. Adıyaman’da Aziz Kaya, 20 ve 18 yaşlarında olan kızları Vesile ve Işıl Kaya’yı öldürdü ve ardından intihar etti. Karabük’te 35 yaşındaki Yıldız Yeşilyurt’un  gündür işe gitmediği öğrenildi ardından, Yıldız evinde ölü bulundu. Bursa’da 49 yaşındaki Suriye vatandaşı Melek Akta, elleri ve boğazı kelepçelenmiş halde evinde ölü bulundu.

 

*Femisid: embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.

Raporun tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz: 

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi