Hambacher ormanını koruyan aktivistler ağaçlarda yaşıyorRWE enerji tekelinin, linyit çıkarım sahasını genişletmek için ormanı katletme planına karşı aktivistler ağaçlarda yaşıyor


Bu çevre katliamını durdurmak isteyen bir grup aktivistin, ormanın geri kalanını kurtarmak için ağaçların tepelerine kurdukları evlerde yaşadıkları alana polisin bu sabah biraz daha yaklaştığı bildirildi.

Neues Deutschland’ta yer alan habere göre, Alman enerji tekeli RWE’nin çalışanları ve ağır ekipmanlarıyla birlikte hareket eden (ve onları koruyan) polis “Orman tabanındaki çöpleri ve ağaç kalıntılarını temizlemek” gerekçesiyle alana girildiğini bildirdi.

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre ise, polis ve şirket çalışanları işgal alanının yakınlarında bulunan büyük bir çadırı kaldırdı. Öte yandan, polisin henüz ormanı korumaya çalışan aktivistlerle karşı karşıya gelecek bir yakınlıkta olmadığı aktarıldı.

Ağaçlarda yaşıyorlar

Alman enerji devi RWE’nin yeni linyit madenleri için bir ormanı tamamen yok etmesine engel olmaya çalışan onlarca genç, işgal ettikleri ağaçlarda yaşayarak bu kıyımı durdurma çabasında.

12 bin yaşında olduğu bilinen 7 bin hektar büyüklüğündeki Hambacher Ormanı, RWE’nin kömür ocağının genişletilmesi kapsamında yıllardır kesiliyor.

RWE şirketinin alandaki çalışmaları sonunda 7 bin hektarlık Hambach Ormanı’ndan geriye yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm kaldı. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7’si Almanya’da bulunuyor.

Yaşanacak Dünya

 

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor