Hindistan’da kadınlardan kitlesel yürüyüşYeni Delhi’de kadınlar, kadına yönelik saldırıları protesto etti, ‘eşit haklar’ talebini haykırdı


YAŞANACAK DÜNYA

Hindistan’da kadınlar, kadına yönelik saldırıları protesto etmek için sokağa çıktı.

Ülkenin dört yanından gelip Yeni Delhi’de buluşan ve kadına yönelik şiddet ve cinsel taciz saldırılarını protesto eden kadınlar, ayrıca “İş, yaşanabilecek asgari ücret ve eşit haklar” talebini de haykırdı. Kadına yönelik taciz, öldürme, kaçırma, tecavüz gibi suçlarda hükümetin izlediği “Cezasızlık” politikasını eleştirdi.

Parlamentoya doğru gerçekleştirilen dünkü yürüyüşe, yağmurlu havaya rağmen katılımın yüksek olduğu bildirildi.

News Click’te yer alan habere göre, ülke çapında 2 ay süren bir kampanyanın finali olarak düzenlenen yürüyüşü “Tüm Hindistan Demokratik Kadın Örgütü” AIDWA organize etti.

Parlamento yakınlarında yapılan mitingteki konuşmalarda “İzlediği politikalarla demokrasiyi tümden yok eden hükümetin, kadına yönelik saldırıların faili erkekler cezalandırmadığı, bu cezasızlık politikasından dolayı kadına yönelik saldırılarda artış olduğu, üstelik siyasi iktidar ve bağlaşıkları içerisindeki erkekler tarafından gerçekleştirilen saldırıların sık yaşandığı, özellikle ‘Dalitler’ gibi azınlıklara mensup kadınların daha yoğun saldırılara maruz kaldığı” vurgulandı.

“Ulusal Suç Kayıtları Bürosu”nun resmi rakamlarına göre, 2015 ve 2016 yıllarında kadına yönelik şiddet olaylarının sayısı 600 yüzbin 680. Bunlar arasında tecavüz, kaçırma, aile içi şiddet, öldürme vakaları var.

Bunun anlamı, ülkede her gün 915, her saat 40 kadın saldırıya uğruyor. Ki gerçek rakamlar -çoğunun rapor edilmediği düşünüldüğünde- bunun kat be kat fazlasıdır.

Yine resmi rakamlara göre, sadece 2016 yılında, rapor edilen 39 bin tecavüz olayı var. Ülke genelinde her saat 4 kadına tecavüz ediliyor. Yine 2016 yılında 16 yaşından küçük 17 bin kız çocuğuna tecavüz edildi.

Kadınlara karşı işlenen tüm suçların mahkumiyet oranları sadece yüzde 19 ve tecavüz için bu oran sadece yüzde 25. Yani, 4 tecavüzden 3’ünün faili erkek serbestçe dolaşıyor!

hindistan kadın yürüyüşühindistan kadına yönelik şiddet protestosu

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.