İnşaatın krizine cazip kampanya da derman olamadı!İnşaat sektöründeki krizin aşılması için devlet olanaklarının seferber edilmesi de işe yaramıyor. Son başlatılan cazip kampanya da işe yaramadı. Geçen yıl Ağustos’ta 1 haftada 30 bin konut satılırken, kampanyanın ilk haftasında sadece bin 500 konut satıldı


Banka kredileriyle şişirilen, devletin tüm olanakları hizmetlerine sunulan inşaat patronlarının mevcut ekonomik krizden az hasarla çıkmaları, dahası yandaş olanların piyasada tekel haline gelmesi için tüm olanaklarını seferber eden AKP’li devlet, ne yaparsa yapsın sektördeki krizi öteleyemeyeceğini bizzat deneyimleriyle görüyor.

2 milyonluk konut stoku bulunan ve artık bu stoku da eritmekte zorlanan sektörü ve başını tutan patronları korumak için yaptıkları son hamle büyük reklam kampanyalarıyla başlattıkları konut satış kampanyasıydı.

İnşaat sektörünün dümenini tutan patronların bankalara olan devasa oranlardaki döviz cinsinden borçları nedeniyle faizlerin arttırılmasına bile müsamaha göstermeyen devletin Çevre Bakanı’nın tanıtımıyla başlattığı bu kampanyanın ilk haftasında sadece bin 500 konutun satılabildiği öğrenildi. Geçen yıl aynı dönemde 1 haftalık süre içinde 30 bin konutun satıldığını düşünecek olursak sonucun tam bir fiyasko olduğu anlaşılacaktır.

Kampanya son derece cazip olmasına rağmen…

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, konut kampanyasında bir hafta geride kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğündeki kampanyada alıcı için birtakım fırsatlar sunuldu. 31 Ekim’e kadar sürecek kampanyada peşinat yüzde 10’a çekildi, peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapıldı. Konut kredi faizleri yüzde 2’yi aşmışken firmalar 120 ay vadede 0.98 faiz imkânı sundu. Altın ya da dövizini bozdurup peşinat verenlere firmalar kur garantisi verdi, zarar olursa taksitten düşeriz dedi. Tüm bunların yanında borcunu 6. ayda kapatana yüzde 35, 1 yılda kapatana yüzde 25 indirim yapılacağı açıklandı. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre 1 haftada 1500 ev sahibini buldu.

Hedef 3 milyar

Kampanyayı değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikliyse, gördükleri ilginin “yoğun” olduğunu savundu.

Gedikli, “1 haftada internet sitemizi 1.5 milyon kişi ziyaret etti. 30 bin kişi çağrı merkezlerinden bilgi aldı, randevu talep etti. Satış ofisine gelen sayısı 5 bini aştı. Sadece Emlak Konutprojelerinden 500 ev için kaparo aldık” dedi. Tatilde olan vatandaşların dönmesinden sonra satışların katlanarak artacağını savunan Gedikli, “Çok yoğun ilgi ve talep var. Bu yüzden projeye dahil olan konutları 5 bine çıkarabiliriz. Kampanya sonunda Emlak Konut adına 3 milyar liralık ciro bekliyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında satış rakamları

Döviz krizinin henüz patlamadığı ve kredi faizlerinin yükselmediği 2017 yılının aynı döneminde ise Türkiye’de haftalık 30 bin konut satılıyordu.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 oranında artarak 120.198 olmuştu. Konut satışlarında, İstanbul 18.696 konutsatışı ve %15,6 ile en yüksek paya sahip olmuştu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12.630 konut satışı ve %10,5 pay ile Ankara, 6.838 konut satışı ve %5,7 pay ile İzmir izlemişti.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."