Yeni Delhi’de 150 bin tarım çalışanı Parlamento Caddesine sel gibi aktıHindistan’ın değişik eyaletlerinden gelen emekçi köylüler ve tarım işçileri ‘temel haklar ve asgari ücret’ için yürüdü


YAŞANACAK DÜNYA

Hindistan’ın değişik eyaletlerinden Yeni Delhi’ye gelen onbinlerce tarım çalışanı, hükümetin „Halk karşıtı“ politikalarını protesto etmek için Parlamento Caddesine doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Daha iyi ücret, daha fazla istihdam, İş Kanunu’nda emek lehine değişiklikler yapılması ve ürettikleri tarımsal ürünler için daha yüksek fiyat gibi taleplerle Hindistan Parlamentosu’na doğru yürüyüşe geçen 150 bin kişi, devlet tarafından işletilen şirketlerin özelleştirilmesine son verilmesini istedi.

„RT.com“da yer alan habere göre, Hindistan Komünist Partisi (Marksist)’nin kolaylaştırıcılığında sendikalar tarafından düzenlenen yürüyüşte emekçi köylüler, yıllarca tarım sektöründe çalışanları yoksullaştıran politikalardan dolayı hükümete tepki gösterdi.

„Tüm Hindistan Tarım Çalışanları“ sendikasının sekreteri Vijoo Krishnan „Başbakan Narendra Modi hükümetinin birçok söz vererek iktidara geldiğini ancak halkına ihanet ettiğini“ belirtti.

Krishnan, “Onlar işçi sınıfı için daha iyi bir yaşam sağlayacaklarını söylediler. Bu, hükümete ve yalnızca şirket yanlısı olan politikalarına karşı bir öfke gösterisi. Partide ya da sendikalarda henüz örgütlü olmayanların katılımı da yüksek” dedi.

Protestocuların taleplerinden birisi aylık asgari ücretin 18 bin Rs (250 Amerikan doları) olarak belirlenip -tüm tarım işçilerinin kapsayacak şekilde- kurala bağlanması.

 

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.