“Yerli ve milli” anakart “Çin malı” çıktı!“Yerli ve milli anakart” ürettiği iddiasıyla gündeme gelen Ferit Borku’nun bahsettiği anakartı Çin’in alışveriş sitesinden alıp içine led lamba taktığı ortaya çıktı


Son günlerde ‘Yerli ve milli anakart ürettiği’ iddiasıyla gündemden düşmeyen Ferit Borku’nun Çin’in internet sitelerinde satılan anakartla birebir aynı olan ürünü satmaya çalıştığı ortaya çıktı. Borku’nun bu anakart için devletten hibe istediği de öğrenildi.

Bursa’da yaşayan 18 yaşındaki Ferit Borku’nun yaklaşık bir milyon liralık yatırım yaparak yerli imkanlarla elektronik anakart üretmeyi başardığı öne sürülmüştü.

“Yerli imkanlarla elektronik anakart üretti” başlıklı haberlerle gündeme gelen Borku, verdiği demeçlerde ‘kendine kaynak oluşturup yaklaşık 2 yılda kurduğu ekibiyle anakart ürettiğini’ ve ‘çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiğini’ ifade ediyordu. Ancak Borku’nun ‘milli ve yerli’ diyerek lanse ettiği anakartı, Çin malı çıktı.

Tek bir parçasını bile üretmediği projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne girmeyi başaran Borku, devletten hibe desteği de istedi.

Borku’ya AR-GE harcamaları için 436 bin TL’lik naylon fatura kesildi. Hatta ‘özgün’ tasarımını, gözlemci akademik heyetten onay alarak ‘teknolojik ürün’ şeklinde tescillettirmeyi dahi başardı. Ancak söz konusu anakartın Çinli teknoloji devi Dianjitek firmasına ait olduğu tespit edildi.

Firmanın ‘ITX-K37X67 V1.4’ model anakartını 3 yıl önce piyasaya sürdüğü belirlendi. Söz konusu ürün ve türevleri, Çin’in alışveriş sitesi Aliexpress’te satılıyor. Ferit Borku’nun 120 dolara temin ettiği anakart üzerinde yaptığı değişiklikler ise pleksiye kazınmış logo, imzalar ve etrafına yerleştirdiği 5-10 liralık şerit led aydınlatması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli üretim çağrısının ardından başlayan bu “yerli ve millicilik” oyunu fark edilmedikçe bu tarz haberler görmeye devam edeceğimiz kesin olsa da, umarız bu sahtekarlığın sonu da Çiftlik Bank gibi bir dolandırıcılıkla bitmez.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!