Katliamı protesto edenlere hapis cezası



10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto eden 6 kişiye hapis cezası verildi, para cezasına çevrildi


10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto eden 6 kişinin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılandıkları davanın 9. duruşması görüldü.

Aralarında Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Eski Başkanı Beyza Metin, DEV-Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya, HDP İstanbul Eski İl Başkanı Mehmet Şamil Altan’da bulunduğu 6 kişiye 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Suçun işlenişini göz önünde bulunduran heyet, hapis cezalarının 7 bin TL adli para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Çağlayan’daki İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 9. duruşmasında Mehmet Şamil Altan, Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı hazır bulundu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi 38 ve 39 dönem Şube Başkanı Beyza Metin’in savunması ile duruşma başladı. Metin savunmasında, “Yargılandığımız dava Türkiye’nin en büyük katliamına ilişkin protestomuz sırasında söylediğimiz sözlerden kaynaklanmaktadır. O katliamda arkadaşlarımı ve yakınlarımı kaybettim. Miting çağrısını bizler yapmıştık bunu yaparken devletin gerekli önlemleri alacağını düşünmüştük. 103 arkadaşımızı kaybettik. Burada devlet gerekli önlemleri almamıştır. O kadar çok ihmal varken bizim yargılanmamız utanç verici. Burada ihmali olan kamu görevlileri hakkında  kamu görevlileri hakkında halen dava açılmadı. Öyleyken bizim yargılanmamız toplum vicdanında gerekli alacağını düşünüyorum” diye konuştu.

HDP Eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Şamil Altan’ın savunması ile duruşma devam etti. Altan, “Bu katliamda siyasilerin ve görevlilerin sorumlulukları vardır. Ancak onlar gerekli sorumlulukları üzerine almamıştır. Elbette ki böyle bir olay karşısında tavır almamız kaçınılmazdır. Umut ediyorum ki mahkeme bu durumumuzu gözetecektir” dedi.

DEV- Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya da “Bu ülkede vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak yöneticilerin görevidir. Bu yapılmamıştır. Ben suç işlediğime inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”